نخستین شماره مجله ادبی و فرهنگی فرامنطقه‌ای «پارسی‌بان» منتشر شد

۲۷ اسد ۱۴۰۲

کابل- نخستین شماره مجله ادبی و فرهنگی فرامنطقه‌ای«پارسی‌بان» که به همکاری شماری از فرهنگیان افغانستان ایجاد شده است، منتشر شد.

در خبرنامه‌ای که امروز از سوی پارسی‌بان به دسترس مرکز خبرنگاران افغانستان قرار گرفته، آمده است پارسی‌بان به عنوان یک رسانه‌ی «فرامنطقه‌ای» و «فراقومی» به طور رسمی فعالیت‌اش را آغاز کرده است.

پارسی‌بان گفته است:« در کاخ بلند زبان پارسی گنجینه‌ای غنامند از فرهنگ و هنر یک تمدن فرامرزی و فراقومی است که در طی قرون در زیر سایه‌سار پهناور و مهرگسترش همدلی و همدیگر پذیری را زمزمه کرده‌‌ است.»

در ادامه  خبرنامه آمده است:« امروز افزون بر کشورهایی که رسماً این زبان را زبان فکر و تعامل‌شان می‌دانند در چندین کشور و منطقه روح زبان فارسی دل‌های زیادی را همچنان مفتون خود نگهداشته است. از قزاقستان تا ترکیه و از آذربایجان تا پاکستان، از بنگلادش تا هند و از چین تا روسیه زبان پارسی را پاس می‌دارند و با چنین پیشنه و سرشتی پارسی‌بان می‌خواهد آیینه‌دار این مام شکوهمند مهر و مهربانی شود.»

عصمت‌الله احراری معاون سردبیر و مسؤل اجرایی پارسی‌بان به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت مطالب این نشریه از سوی شورای نویسندگان آن که از ۶۵ تن از فرهنگیان و ادیبان کشورهای مختلف از جمله افغانستان، ایران، تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان، پاکستان، هند، ترکیه و عراق تشکیل شده است، فراهم می‌شود.

پارسی‌بان از سوی شماری از فرهنگیان افغانستان که در داخل و خارج کشور بسر می‌برند بنیان گذاشته شده است.

به گفته احراری، در حال حاضر مطالب پارسی‌بان از طریق وب‌سایت این نشریه و همچنان در فورمت« پی‌دی‌اف» به دسترس علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

مرکز خبرنگاران افغانستان با استقبال از آغاز فعالیت پارسی‌بان، امیدوار است این نشریه بتواند جایگاه خالی یک رسانه‌ی فرهنگی و ادبی منطقه‌ای را پر کند و با اتکا به ارزش‌های مشترک فرهنگی و ادبی ملل منطقه باعث تقویت پیوندهای فرهنگی آنان شود.