سمپوزیم بین‌المللی رسانه‌های در تبعید افغان در آلمان برگزار شد  

سمپوزیم بین‌المللی رسانه‌های در تبعید افغان در آلمان برگزار شد  

 

23 قوس 1402

برلین- نشست بین‌المللی خبرنگاران و رسانه‌های در تبعید افغان با حضور ده‌ها خبرنگار و فعال رسانه‌ای امروز در برلین آغاز شد. قرار است در این نشست دو روزه که از سوی «صندوق اروپایی برای خبرنگاری در تبعید» راه اندازی شده است وضعیت خبرنگاران تبعیدی افغان و راه‌های احیاء و تقویت آنان بررسی شود.

پنه لوپه وینترهگر، رئیس عامل صندوق اروپایی برای خبرنگاری در تبعید(JX Fund) در بیانیه خود در آغاز این نشست گفت که این سمپوزیم با عنوان« بازسازی رسانه‌ها در تبعید از افغانستان: چالش‌ها، فرصت‌ها و مسیر پیش رو» راه اندازی شده است. وی گفت که صندوق اروپایی برای خبرنگاران در تبعید متعهد به تقویت رسانه‌های در تبعید به شیوه‌ای پایدار است و نشست بزرگ خبرنگاران تبعیدی افغان در همین راستا برگزار شده است.

در این نشست بیشتر از 150 خبرنگار و فعال رسانه‌ای تبعیدی افغانستان مستقر در کشورهای اروپایی و کانادا و امریکا شرکت کرده‌اند و شرکت کنندگان در جریان دو روز در مورد راه اندازی و یا بازسازی رسانه‌ها در تبعید، و به ویژه نقش خبرنگاران زن و چالش‌های خبرنگاران آزاد بحث و گفتگو خواهند کرد.

بعد از سقوط نظام جمهوری در 24 اسد 1400 و بازگشت دوباره طالبان به قدرت، بیش از نیمی از رسانه‌ها فعال در کشور به دلیل محدودیت‌های کاری و مشکلات اقتصادی بسته شدند و صدها خبرنگار و فعال کار خود را از دست دادند و یا مجبور به ترک کشور شدند. در حالی که محدودیت‌های جدی برای کار رسانه‌های آزاد در کشور وجود دارد، در بیشتر از دو سال گذشته چندین نشست با حضور خبرنگاران افغان در خارج از کشور از جمله در آلمان و بلجیم به هدف بررسی وضعیت رسانه‌های آزاد در افغانستان و بازسازی رسانه‌های در تبعید و تقویت آنان برگزار شده است.