نخستین شماره نشریه «افغانستان» در امریکا از چاپ برآمد

۲۲ حوت۱۴۰۱

کابل- نخستین شماره  نشریه سیاسی اجتماعی، فرهنگی «افغانستان» با هم‌یاری شماری از خبرنگاران و فرهنگیان پناهنده افغان در امریکا، از چاپ برآمد.

این نشریه توسط نهاد «خانه افغانستان» که یک نهاد متشکل از فرهنگیان افغان مستقر امریکا است، در شهر ویرجنیا بنیان گذاشته شده است.

برکت‌الله رحمتی مدیر مسؤل ماهنامه‌ی افغانستان گفت: «در شرایط حاضر بیش از هر زمان دیگر نیاز به اطلاع‌رسانی دقیق و ارایه‌ی اطلاعات با محوریت منافع مردم افغانستان است.» وی افزود:«رهایی افغانستان از چرخه‌ی جنگ و سقوط‌های پیاپی تنها با ایجاد هم‌سویی و هم‌دیگرپذیری در میان نسل جدیدی از رهبران سیاسی و اجتماعی افغانستان ممکن است. از همین روی ماهنامه افغانستان، برای تدوین روایت یک افغانستان جدید استوار بر ارزش‌ها و منافع مردم افغانستان و بر محور یک گفتمان فراگیر و آینده محور تمرکز خواهد کرد. شرایط نابسامان سیاسی-امنیتی اقتصادی و از آن مهم‌تر نگرانی‌های بشری به ویژه وضعیت بحرانی زنان از اولویت‌های این نشریه خواهد بود.»

عصمت‌‌الله احراری سردبیر ماهنامه‌ افغانستان گفت که این ماهنامه در ۲۰ صفحه و در قطع روزنامه به چهار زبان فارسی، پشتو، ازبکی و انگلیسی چاپ شده است و نسخه‌ی فیزیکی آن به صورت هم‌زمان در امریکا و کانادا توزیع می‌شود.

به گفته وی، نسخه آنلاین ماهنامه از طریق وبسایت و صفحات مجازی این رسانه قابل دسترس ‌خواهد بود.

مرکز خبرنگاران افغانستان از آغاز فعالیت نشریه افغانستان استقبال می‌کند و ایجاد رسانه‌های مستقل و حرفه‌ای ویژه جوامع افغان در خارج از کشور را یک نیاز جدی در راستای تقویت اطلاع رسانی، فرهنگ و باورهای این جوامع می‌داند.

مرکز خبرنگاران افغانستان امیدوار است مدیریت این رسانه‌ با پایبندی به استقلال کاری و حرفه‌ای، خلاء موجود در اطلاع‌رسانی برای جوامع افغان‌های خارج از کشور را پُر کنند و مخاطبان نیز با حمایت خود از رسانه‌های نوپا و مستقل، زمینه ادامه کار و تقویت آن‌ها را فراهم سازند.