یک خبرنگار بازداشت شده درتاجیکستان به عضویت در «سازمان‌های ممنوعه» متهم شد

۱۸ حمل ۱۴۰۲

خورشید فاضلف، روزنامه‌نگار تاجیک یک ماه پیش در زادگاهش، در شهر پنجکینت، واقع در شمال تاجیکستان بازداشت شد

در تاجیکستان خورشید فاضلف، یک روزنامه‌نگار ۳۷ ساله تاجیک به عضویت در سازمان‌های ممنوع متهم شد. ماموران امنیتی یک ماه پیش او را در زادگاهش، در شهر پنجکینت، واقع در شمال تاجیکستان بازداشت کردند.

به گزارش بی‌بی‌سی، دل‌افروز صمدوا، وکیل مدافع خورشید فاضلف در صفحه فیسبوکش نوشته که موکلش عضویت در سازمان‌های ممنوع را رد کرده و گفته که او تنها در «چهارچوب قوانین و سیاست کشور» به فعالیت حرفه‌ای خود مشغول بوده است.

به گفته وکیلش او را «مجبور کرده‌اند علیه خودش شهادت بدهد و اعتراف کند.»

خانم صمدوا نوشته که موکل او نسبت به «بازداشت خودسرانه، عدم رعایت مصونیت و وادار شدن به اعترافات اجباری و دروغ علیه خود»، به دادستانی ولایت سغد تاجیکستان شکایت برده است.

مقامات تاجیکستان در باره قضیه خورشید فاضلف و جزئیات اتهامات علیه او تا حال رسماً چیزی نگفته‌اند.

با این حال، اگر دادگاه این خبرنگار تاجیک را مجرم شناسد، ممکن است او با حکم ۵ تا ۸ سال زندان رو به رو شود.

کمیته حمایت از خبرنگاران و پنج سازمان دیگر مدافع حقوق روزنامه نگاران در جهان از جمله مشارکت جهانی برای حقوق بشر، بنیاد هلسینکی برای حقوق بشر خواهان آزادی این روزنامه نگار شدند.

خورشید فاضلف هشتمین روزنامه‌نگاریست که طی یک سال اخیر در تاجیکستان بازداشت می‌شود.

سال گذشته میلادی دلیر امامعلی، عبدالله غربتی، ذوقی‌بیک سعیدامینی و عبدالستار پیر‌محمدزاده از سوی دادگاه‌های این کشور به اتهام مشابه عضویت در سازمان‌های ممنوع محاکمه و زندانی شدند.این خبرنگاران این اتهامات را رد کرده و از اعمال شکنجه نسبت به آنها در بازداشتگاه و زندان شکایت کردند.