کمیته حفاظت از خبرنگاران: دست‌کم ۶۲ خبرنگار در ایران از آغاز اعتراضات سراسری در این کشور بازداشت شده‌اند

الهه محمدی (سمت راست) و نیلوفر حامدی، دو روزنامه‌نگار بازداشت‌شده که با اتهامات امنیتی مواجه شده‌اند

۲۴ عقرب ۱۴۰۱

کمیته حفاظت از خبرنگاران اعلام کرد که از آغاز اعتراضات سراسری در ایران که به‌دنبال جان باختن مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله اهل سقز، در بازداشت گشت ارشاد تهران رخ داد، تاکنون دست‌کم ۶۲ خبرنگاران بازداشت شده‌اند.

به گزارش رادیو فردا، این نهاد روز سه‌شنبه ۲۴ عقرب(آبان) فهرست خبرنگاران بازداشتی در ایران را منتشر کرد و گفت که این فهرست بر اساس منابع خبری کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران در داخل ایران، گزارش رسانه‌ها و انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران تهیه شده است.

به گفته کمیته حفاظت از خبرنگاران، تاکنون ۱۴ تن از این خبرنگاران به قید وثیقه آزاد شده‌اند و یک تن از آن‌ها دوباره دستگیر شده است.

یلدا معیری عکاس خبری، روح الله نخعی گزارشگر سیاست خارجی، علیرضا خوشبخت و زهرا توحیدی گزارشگران سیاسی، فاطمه رجبی گزارشگر اقتصادی، مجید توکلی مفسر سیاسی و ستون‌نویس رسانه‌ها، مسعود و خسرو کردپور سردبیران آژانس خبری مکریان، کیانوش سنجری خبرنگار سابق صدای امریکا، نیلوفر حامدی گزارشگر روزنامه شرق و الهه محمدی گزارشگر روزنامه هم‌میهن از جمله این خبرنگاران بازداشت‌شده هستند.

در این میان سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات ایران پیشتر با انتشار بیانیه‌ای مشترک، نیلوفر حامدی و الهه محمدی را به‌ انتشار نخستین عکس مهسا امینی روی تخت بیمارستان و «اخبار جهت‌دار» از مراسم تشییع، تدفین و تجمعات اولیه متهم کرده‌اند.

مقام‌های امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران و تعدادی از رسانه‌های همسو به طور عمومی، رسانه‌ها و خبرنگاران را عامل آغاز اعتراضات سراسری و تداوم آن معرفی می‌کنند.