جایزه جهانی آزادی مطبوعات سال۲۰۲۰ به برندگان آن اعطا شد

۳۰ عقرب ۱۳۹۹

نیویارک- جایزه آزادی مطبوعات سال ۲۰۲۰ کمیته بین‌المللی حفاظت از خبرنگاران به چهار خبرنگار از کشورهای بنگلادش، ایران، نایجریا و روسیه و یک فعال حقوق بشر اعطا شد.

این جایزه به طور سالانه از سوی کمیته حفاظت از خبرنگاران(CPJ) ، به خبرنگاران، فعالان رسانه‌ای و حقوق بشر اعطا می‌شود که در مسیر مبارزه برای آزادی مطبوعات دستاوردهای فوق العاده‌ای داشته‌اند.

به گزارش رادیو بی بی سی، مراسم امسال اهدای این جایزه به دلیل شیوع کرونا شب گذشته(۱۹ نوامبر) به صورت آنلاین در شهر نیویارک امریکا که مقر این کمیته است، برگزار شد.

برگزیدگان امسال جایزه جهانی آزادی مطبوعات:

شهید العلم : عکاس خبری سرشناس اهل بنگلادش که به دلیل پوشش اخبار مربوط به اعتراض های دانشجویی این کشور در سال ۲۰۱۸ بازداشت شد.

محمد مساعد: خبرنگار مستقل ایرانی که به تازگی به بیش از چهار سال حبس و ممنوعیت از فعالیت مطبوعاتی محکوم شد.

داپو اولورونیومی: یکی از مؤسسان، مدیرعامل و ناشر روزنامه‌ "پرمیوم تایمز" نایجریا و از مدافعان پرسابقه‌‌ی آزادی مطبوعات.

سوتلانا پروکوپیوا: از خبرنگاران رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی که در واکنش به صحبت‌هایش در یک برنامه رادیویی به "موجه‌سازی تروریسم" محکوم شد.

امل کلونی، وکیل شناخته‌‌شده در زمینه حقوق بشر نیز از سوی کمیته حفاظت از روزنامه نگاران در فهرست برندگان امسال قرار گرفته است.

جایزه آزادی مطبوعات کمیته حفاظت از خبرنگاران «جایزه گوئن آیفل» نام دارد. خانم آیفل خبرنگار، نویسنده و مجری تلویزیونی در امریکا، چهار سال پیش بر اثر ابتلا به یک بیماری صعب العلاج درگذشت. او از جمله مجری مناظره‌های انتخاباتی امریکا در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۸ بود.