مسعود حسینی دو جایزه معتبر جهاني را بدست آورد

مسعود حسینی دو جایزه معتبر جهاني را بدست آورد

کابل، 21 دلو 1390

مسعود حسینی، عکاس خبرگزاری فرانسه در افغانستان جایزه نخست تاثير گذارترين عكس جهان در سال 2011 از سازمان Pictures of the year international و مقام دوم تك عكس خبري جهان را از اكادمي World press photo بدست آورد.

این دو جایزه معتبر بین المللی به یک عکس خبری این عکاس جوان که از حمله انتحاری در مراسم عزاداری عاشورا در کابل گرفته شده اهدا شده است.

این عکس؛ ترانه اکبری، دختری نوجوان را در حال گریه در میان شماری از جان باخته گان و مجروح شده گان که همه آنان زنان و کودکان هستند نشان می دهد.

دراین حمله که 15 قوس سال 1390 خورشیدی رخ داد دست کم 80 تن کشته و ده ها تن مجروح شدند.

مسابقه بین المللی POYI و World press photo  همه ساله با اشتراک ده ها عکاس معتبر بین المللی برگزار می شود.

مسعود حسینی، 31 ساله، عکاسی حرفه ای را در سال 1381 خورشیدی بعد از آموزش زیر نظر شماری از عکاسان بین المللی از جمله رضا دقتی در دفتر مطبوعاتی آینه در کابل آغاز کرد.

وی گفت که تا قبل از پیوستن به خبرگزاری فرانسه در اواخر سال 1385 خورشیدی با شماری زیادی از رسانه های معتبر بین المللی از جمله بی بی سی، ساندی تایمز، اشپیگل، ایندپندنت نیز به صورت آزاد همکار می کرده است.

عکس های این عکاس خبری پیش از این در سال 1385 خورشیدی در گردهمایی عکاسان خبری جنوب آسیا در شهر کراچی پاکستان نیز حائز مقام شده بود.

افزون بر این، عکس های خبری مسعود حسینی و همسرش فرزانه واحدی که او نیز عکاس است در شماری از نمایشگاههای عکس در شهرهای کابل، دهلی، لاهور، تهران، برلین، واشنگتن و لندن به نمایش گذاشته شده است.