افغانستانی را که به آن افتخار می‌کنید به ما را نشان دهید و برنده شوید

۲ قوس ۱۳۹۴

رقابت ملی برای عکس‌هایی از افغانستان

امروزه مردم افغانستان بیشتر از هر زمان دیگری در گذشته عکس می‌گیرند و میلیون‌ها نفر این عکس‌ها را بصورت آنلاین و در پیام‌‌هایشان به اشتراک می‌گذارند. بسیاری از این تصاویر شامل نماهایی از میراث طبیعی و فرهنگی تماشایی کشور است. اما عکس‌های ما در باره فرهنگ ما چه می‌گویند؟ ما چگونه از موبایل‌ها و کمره‌های خود برای روایت کردن افغانستانی که ما به آن افتخار می‌کنیم استفاده کنیم؟

افغانستان اغلب به به خاطر درگیری و جنگ شناخته شده است. اما افغان‌ها می‌دانند که این تمام داستان نیست. این افغانستان کشور مقاومت هم هست، جایی که در آن برخی از کهن‌ترین سنتهای فرهنگی جهان درهم آمیخته است وطبیعت‌اش دارای مناظر فوق العاده متنوعی است، افغانستان خطه ایی است که زیبایی، غرور و نیک بینی جزیی از خصوصیات بارز ملی‌اش هستند. افغان‌ها امید و خوش بینی پایان ناپذیری برای آیندهٔ بهتر هم دارند.

به این رقابت بپیوندید تا بر‌ترین عکس‌های گرفته شده توسط عکاسان توانمند، الهام گرایان خلاق و هنرمندان بصری که فرهنگ پرجنب و جوش و پر طراوت افغانستان را نشان می‌دهند، را گردآوری کنیم.

این رقابت توسط دفتر یونسکو و وزارت اطلاعات و فرهنگ و با حمایت دولت کوریا برگزار می‌گردد. هدف ما از برگزاری این رقابت تمرکز دوباره و توجه به موضوع میراث طبیعی و فرهنگی غنی افغانستان است که در طول چند دهه گذشته به دست فراموشی سپرده شده است. عکس‌های خود را برای ما ارسال نمایید، تا بتوانیم فضای صلح، آزادی و زیبایی را دوباره بپرورانیم.

شرایط و ضوابط

شرایط و ضوابط ذیل دراین رقابت سرتاسری-عکاسی افغانستان قابل تطبیق است. ارسال آثار به معنی پذیرش، بدون استثنا، تمامی شرایط و مقررات مندرج زیر است:

شرکت در این مسابقه رایگان است.

چه کسانی می‌توانند شرکت کنند:

اشتراک برای همه افراد آزاد است (افغان و یا غیر افغان ساکن در افغانستان و یا بیرون افغانستان). اعضا و کارکنان یونسکو (دایم یا موقت، فعلی یا سابق) مجاز به شرکت نیستند.

چه عکسی را می‌توان فرستاد:

۱. آثار ارسالی بایستی نشان دهنده و توصیف کننده ماهیت و زیبایی‌های فرهنگ و طبیعت افغانستان باشد. این آثار می‌تواند شامل میراث فرهنگی ساخته شده مانند: آبدات و آثار معماری، مجسمه، رسامی، کتیبه‌ها و بقایای باستانی مربوط به گذشته، شامل میراث فرهنگی ناملموس مانند: هنرهای نمایشی، موسیقی، رقص، رسوم اجتماعی، جشن‌ها، صنایع سنتی، صنایع خلاق و یا شامل میراث طبیعی مانند: مناظر و ساحاتی که از نظر زیبایی‌شناسی، قوم‌شناسی، انسان‌شناسی و یا علمی مهم هستند.

هر اشتراک کننده مجاز به فرستادن ۱۰ اثر در هر بخش می‌باشد.

۳. عکس‌ها باید طی ۳ سال گذشته گرفته شده باشد (پس از ۳۰ میزان ۱۳۹۱). اصلاح رنگ و استفاده از فیل‌تر بصورت دیجیتلی در حدی که اصالت عکس را تغییر ندهد قابل قبول می‌باشد.

چگونگی ارسال عکس‌ها:

رقابت در دوبخش مختلف دسته بندی شده است: دسته کامره عکاسی و دسته عکس‌های موبایلی. هر دسته بصورت جداگانه داوری خواهد شد. تمامی عکس‌ها باید بصورت دیجیتلی باشند.

هرگونه مصرف در جریان ارسال عکس در هر دو دسته بدوش خود اشتراک کننده است.

۲. اشتراک کنندگان در بخش عکاسی با کمره می‌بایستی عکس‌های خویش رابه ایمیل ادرس:

afg. photo@unesco. org ارسال نمایند و یا از روشهای به اشتراک گزاری فایل -مانند WeTransfer و یا Dropbox استفاده نمایند.

اشتراک کنندگان در این بخش باید فایلهای خود را با نام عکاس، یک شماره از یک تا ده و نام شهری که عکس در آن گرفته شده است نامگذاری نمایند. بطور مثال: برای نام گزاری فایل عکس‌های گرفته شده توسط محمدی در بامیان بایستی بنویسد، Mohamadi۱Bamiyan و یا Mohamadi۲Herat

عکس‌های فرستاده شده در این بخش باید حداکثر ۲۰ مگابایت حجم داشته باشند. فارمت عکس‌ها باید JPEG و یا JPG باشد و کیفیت عکس‌ها حداقل ۳۰۰ dpi و طول بلند‌ترین ضلع عکس ۲، ۰۰۰ pixels باشد.

 

۳. اشتراک کنندگان در بخش عکاسی با موبایل می‌بایستی عکس‌های خویش را در صفحه فیسبوک ما: www. facebook. com/showusyourafghanistan به اشتراک بگذارند.

عکس‌های ارسالی به این بخش باید توسط موبایل یا تبلت گرفته شده باش. حجم عکس‌های موبایل نباید از ۵ مگابایت بزرگ‌تر باشد.

تمام اشتراک کنندگان بایستی معلومات زیر را با ترتیب ذکر شده درج نمایند:

در کدام بخش در رقابت اشتراک می‌نمایند (موبایل یا کمره)

نام عکاس

نام مکان و سال گرفتن عکس

در صورت امکان، یک توضیح کوتاه که چرا این تصویر سبب افتخار عکاس به افغانستان است.

هر اشتراک کننده در صورت انتخاب نادرست بخش مسابقه بصورت خودکار از مسابقه خارج خواهد شد. (یعنی اگر عکس کمره از طریق صفحه فیس بوک و عکس موبایل از طریق ایمیل آدرس به بخش عکس با کمره ارسال شده باشد).

مهلت ارسال عکس‌ها:

آخرین مهلت برای ارسال آثار ۳۰ قوس۱۳۹۴ (۲۳: ۵۹ به وقت کابل) می‌باشد. به آثاری که پس از مهلت مقرر ارسال شود، ترتیب اثر داده نخواهد شد. یونسکو در مقابل تاخیر و یا مفقود شدن آثار ارسالی بر اثر خطا در شبکه انترنت و یا دیگر مشکلات هیچ گونه مسئولیت ندارد.

 

داوری:

هیات داوران متشکل از عکاسان و هنرمندانی که نامشان در زیر ذکر شده است برندگان هر بخش را شناسایی و انتخاب می‌نمایند:

رادا اکبررضا دقتی (رییس هیات داوران) سدی کریرسایمون نورفولکرضا یماک

تصمیم هیات داوران نهایی خواهد بود. هر تلاشی که توسط اشتراک کنندگان برای تاثیر گذاری بر نتیجه وتغییر در نتایج مسابقه صورت گیرد منجر به حذف فوری آن‌ها خواهد شد.

در ۳۰ جدی ۱۳۹۴ سه برنده و آثار بر‌تر ارسال شده از هر دسته از طریق ویب سایت‌های www. unesco. org/kabul، www. bamiyanculturalcentre. org و www. facebook. com/showusyourafghanistan اعلام خواهد گردید.

یونسکو ممکن است که تصمیم بگیرد عکسهای بر‌تر را در نمایشگاههای مختلف به نمایش بگذارد یا آن‌ها را در کتابی منتشر کند. در این صورت، با صاحبان عکسهای بر‌تر تماس گرفته خواهد شد و شرایط به آن‌ها اعلام خواهد شد.

 

جوایز:

 

اشتراک کنندگان در بخش عکاسی با کمره، جایزه بزرگ برای نفر اول که جایزه پولی به مبلغ ۵۰۰۰ دالر است، را دریافت خواهد نمود. نفر دوم مبلغ ۴۰۰۰ دالر امریکایی و نفر سوم مبلغ ۳۰۰۰ دالر را به عنوان جایزه دریافت خواهند نمود.

سه برنده بر‌تر بخش عکس‌های موبایلی هر کدام جایزه نقدی به مبلغ ۲۰۰۰ دالر دریافت خواهند نمود.

برندگان بطور کامل در قبال هرگونه مالیات و یا سایر هزینه‌های مرتبط با دریافت جوایز خویش مسوول هستند.

حقوق و مسؤلیت‌های شرکت کنندگان:

شرکت کنندگان در رقابت به عنوان عکاس و مالک اثر شناخته می‌شود و حق انحصاری اثار فرستاده شده را دارد و مسؤلیت داشتن مجوز لازم از افراد و موضوعات ثبت شده در تصویر را بر طبق قانون بر عهده دارد. یونسکو در برابر هرگونه ادعا و یا شکایت در مورد پایمال شدن حقوق و یا وارد آمدن خسارت از جانب شخص ثالث در رابطه با آثار ارسالی مسئول نمی‌باشد و اشتراک کننده ضامن جبران خسارت می‌باشد. یونسکو در این چنین موارد دخیل نبوده در مقابل جانبین بی‌طرف می‌باشد.

اشتراک کنندگان حق دارند تا از عکس‌های خود به هر منظور که علاقمند هستند استفاده و حقوق آن را حفظ نمایند. اما با ارسال آن‌ها به این رقابت، اشتراک کنندگان امتیاز استفاده از عکس‌های ارسالی را بصورت رایگان در اختیار یونسکو قرار می‌دهد تا یونسکو از تصاویر در سراسر جهان و بدون محدویت در انتشار و نمایش عمومی و توزیع در هر رسانه و شکلی برای کاربردهای غیر تجاری به منظور ارتقاء سطح رقابت و تمام امور مربوط به آن استفاده نماید.

هر تصویر که مورد استفاده قرار گیرد به همراه نام عکاس اثر خواهد بود.

اگر یونسکو علاقمند به استفاده از تصاویر برای هر مقصد دیگر بجز این رقابت باشد، نیاز به اجازه از عکاس اثر را دارد.

و…

آثار ارسالی بایستی مطابق مقررات اشتراک در رقابت باشد. یونسکو این حق را برای خود محفوظ می‌داند تا آثاری را که دارای محتوای زشت و ناپسند، خشونت آمیز، رفتار نامشروع جنسی، نژادپراستانه و یا ناقض هریک از حقوق بنیادی باشد که در مغایرت با اصول و قوانین یونسکو است را حذف نماید. آثار ارسالی نمی‌باید که حریم خصوصی افراد اعم از زنده یا مرده را نقض نماید.

یونسکو حق تغییر و لغو رقابت یا تغییر در ترتیب، زمان بندی، برنامه ریزی و سایر موارد دیگر که بگونه مستقیم و یا غیر مستقیم با رقابت مرتبط است در هر زمان و به هر دلیلی را برای خود محفوظ می‌دارد. یونسکو در مورد و یا مواردی که بوسیله این شرایط وضوابط پوشش داده نشده است حقوق خود را محفوظ می‌داند.

هیچ یک از موارد مطالب ذکر شده سبب چشم پوشی و یا ایجاد محدودیت و نادیده گرفتن حقوق و یا امتیازات و مصوونیت‌های یونسکو نمی‌باشد.

برای معلومات بیشتر لطفا برای ما به ادرس afg. photo@unesco. org ایمیل بفرستید.