۲۳ تن از خبرنگاران حوزه غرب کشور در زمینه امنیت و مصونیت آموزش دیدند

 

۶ دلو ۱۳۹۸

هرات- برنامه آموزشی ارتقاء امنیت خبرنگاران حوزه غرب که با شرکت خبرنگارانی از ولایات بادغیس، هرات و فراه در شهر هرات برگزار شده بود به پایان رسید.

این برنامه آموزشی پنج روزه جزو یک برنامه جامع مرکز خبرنگاران افغانستان می‌باشد که در راستای ارتقاء امنیت خبرنگاران و رسانه‌های خبری کشور راه اندازی شده است. این برنامه در بخش‌های توزیع و تشریح کتاب آموزشی رهنمای امنیت خبرنگاران، تبادل تجارب خبرنگاران با یک‌دیگر، جمع‌آوری نظرها و پیشنهادهای شرکت کنندگان، و دادخواهی برای تامین امنیت خبرنگاران و پایان دادن به معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران ولایات حوزه شرق عملی شده است.

پدرام قاضیزاده از مربیان این دوره آموزشی گفت که در این برنامه پنج روزه ۲۳ تن از خبرنگاران از ولایات بادغیس، هرات و فراه شرکت کرده بودند.

به گفته وی، کتاب رهنمای امنیت خبرنگاران که در بخش‌های امنیت فیزیکی، آنلاین و دیجیتال و امنیت روانی تهیه شده است به خبرنگاران شرکت کننده به شکل گروهی و همچنان در دفاتر رسانه‌های مختلف تشریح و توصیه‌های مطرح شده در آن مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

این برنامه قبل از این در حوزه  شمال شرق(کندز)، شمال(مزار شریف)، مرکز(بامیان)، جنوب(قندهار)، جنوب شرق(خوست)، حوزه شرق(جلال آباد)، و پایتخت(کابل) برگزار شده است.

شرکت کنندگان این دوره آموزشی، خاطر نشان کردند که وضعیت امنیتی تنها در هرات به شکل نسبی خوب است اما در ولایات بادغیس و فراه و حتی ولسوالی‌های دورافتاده هرات از جمله فارسی، چشت شریف، پشتون زرغون، کشک کهنه، رباط سنگی، ادرسکن و گلران چالش‌های امنیتی جدی وجود دارد و خبرنگاران نمی‌توانند به درستی رویدادهای این مناطق را پوشش دهند.

بر پایه معلومات مرکز خبرنگاران افغانستان، از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۸هجری خورشیدی، افزون بر بیش از یک هزار مورد خشونت فیزیکی، تهدید، فشار و ارعاب خبرنگاران، حدود ۱۰۹ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای نیز در مناطق مختلف کشور جان خود را از دست داده اند که از این تعداد، ۱ مورد آن در حوزه غرب( هرات) به وقوع پیوسته است.