یک خبرنگار زن از نشست خبری رئیس اطلاعات و فرهنگ «امارت اسلامی» در هرات اخراج شد

۳۰ ثور ۱۴۰۱

هرات-  رئیس اطلاعات و فرهنگ «امارت اسلامی» در هرات، مرجان وفا، گزارشگر رادیو کلید در این ولایت را از یک نشست خبری اخراج کرده است.

این نشست خبری روز پنج‌شنبه در موزیم ملی هرات که در ارگ تاریخی این شهر قرار دارد، برگزار شده بود. به گفته منابع محلی، مرجان وفا با حجاب کامل(روسری/شال همراه با چادر و ماسک)‌در این نشست شرکت کرده بود اما نعیم‌الحق حقانی رئیس اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی به افرادش دستور داده است او را از نشست اخراج کنند.

مرکز خبرنگاران افغانستان این اقدام رئیس اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی را خلاف قانون رسانه‌های همگانی می‌داند که از سوی امارت تائید و قابل اجرا خوانده شده است.

 در ماده چهارم قانون رسانه های همگانی، طلب و حصول اطلاعات بدون مداخله و محدودیت از سوی مسؤلین به عنوان یک حق شهروندی به رسمیت شناخته شده است و مطابق با آن هیچ مقام مسؤلی نمی‌تواند فعاليت آزاد رسانه‌های خبری و يا معلوماتی را منع، تحريم، سانسور يا محدود کرده ويا طور ديگری درامور ونشرات رسانه‌های همگانی ومعلوماتی مداخله کند.

یک منبع محلی در هرات گفت که چند روز قبل اداره امر به معروف و نهی از منکر هرات به رادیو کلید در مورد اجازه کار به خانم وفا در بیرون از دفتر هشدار داده بود.

 مرجان وفا، از فاکولته ژورنالیسم هرات سند فراغت گرفته است و از حدود دو ماه به این سو با به عنوان گزارشگر میدانی با رادیو کلید کار می‌کند. او در چهار سال گذشته با رسانه‌های مختلف محلی از جمله رادیو صدای جوان، رادیو مژده، خبرگزاری بانوان افغانستان و رادیو نوروز کار کرده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان با ابراز نگرانی از پیامدهای این گونه اقدام‌ها علیه خبرنگاران و رسانه‌ها، از امارت اسلامی می‌خواهد قانون رسانه‌های همگانی  و دیگر قوانین مربوط که خود را نسبت به آن متعهد اعلام کرده است، عملی کند و اجازه ندهد این گونه رویدادها تکرار شود.

این رویداد در حالی رخ می‌دهد که روز گذشته تلویزیون طلوع‌نیوز اعلام کرد که وزارت امر به معروف و نهی از منکر امارت اسلامی به گروه رسانه‌ای موبی که مالک چند شبکه تصویری از جمله طلوع‌نیوز است دستور داده است که باید خبرنگاران/گردانندگان زن باید پس از این صورت خود را هنگام کار بپوشانند. گفته می‌شود که این دستور به دیگر رسانه‌های تصویری کشور نیز ابلاغ شده است.