وزارت داخله به قضیه خودداری مدیریت زندان هرات از دسترسی خبرنگاران به اطلاعات رسیدگی کند

وزارت داخله به قضیه خودداری مدیریت زندان هرات از دسترسی خبرنگاران به اطلاعات رسیدگی کند

۱۰ اسد ۱۳۹۶

کابل: مرکز خبرنگاران افغانستان، اقدام مدیریت زندان هرات در خودداری از دعوت خبرنگاران به پوشش خبری رویداد آزادی ده‌ها زندانی و توهین مسؤل مطبوعاتی این اداره به خبرنگاران را نگران کننده می‌داند و از وزارت امور داخله می‌خواهد به این قضیه رسیدگی کند.

روز گذشته، ۱۴۵ زندانی از جمله ۱۴ زندانی زن بر اساس فرمان رئیس جمهور مورد عفو قرار گرفته و از زندان مرکزی هرات آزاد شدند اما مدیریت زندان این برنامه را بدون دعوت از خبرنگاران برگزار کرده است.

خبرنگاران محلی می‌گویند که حضور آنان در این مراسم به لحاظ این که چند روز پیش والی هرات از مدیریت زندان به دلیل دسترسی داشتن زندانیان به تلفون‌های همراه و مواد مخدر به شدت انتقاد کرده بود، حائر اهمیت بود و خبرنگاران مصمم بودند ضمن پوشش این مسئله با زندانیان نیز در این زمینه صحبت کنند.

همچنان، کبیر سیار که به عنوان مسؤل مطبوعاتی این زندان کار می‌کند، انتقاد خبرنگاران به این مسئله را با واژه‌های توهین آمیز پاسخ داده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان، این اقدام مدیریت زندان مرکزی هرات را به عنوان اقدامی آشکار در زمینه محدود کردن حق دسترسی به اطلاعات می‌داند و آن   را به شدت محکوم می‌کند.

این نهاد مدافع خبرنگاران و رسانه‌های آزاد از وزارت امور داخله می‌خواهد با پیگیری و رسیدگی به این قضیه، اجازه ندهد مسؤلان زندان هرات با این گونه رفتار‌ها مانع دسترسی خبرنگاران به اطلاعات و اطلاع رسانی از وضعیت این اداره شوند.

در عین حال، مسئله توهین مسؤل مطبوعاتی زندان نیز قابل پیگرد است و باید به آن رسیدگی شود.