نوراحمد کریمی فعال رسانه‌ای سرشناس هرات در گذشت

نوراحمد کریمی. تصویر از صحفه فیسبوک مجله دوربین

۲۳ سنبله ۱۳۹۹

هرات- نوراحمد کریمی، فعال رسانه‌ای سرشناس ولایت هرات که خدمات ارزند‌ه‌ای به ویژه در زمینه گردآوری و ثبت مجموعه مطبوعات کشور در یک و نیم قرن اخیر انجام داده است، امروز بر اثر «سکته قلبی» به عمر ۴۵ سالگی درگذشت.

عبدالقیوم پدرام قاضی‌زاده، نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در هرات به نقل از همکاران آقای کریمی می‌گوید که حال او صبح امروز یک‌شنبه در دفترکارش بعد از یک صحبت تلفونی به‌هم خورده است و بعد از انتقال به شفاخانه جان باخته است.

آقای کریمی، فارغ التحصیل رشته ادبیات دری دانشگاه هرات بود و کار رسمی رسانه‌ای را از سال ۱۳۸۳ با تأسیس مجله «دوربین» آغاز کرد و سپس با ایجاد ماهنامه «ره آورد آزادی»، نشریه «کانون سینماگران جوان» دامنه کارش را گسترش داد اما پس از آن‌که این ماهنامه از فعالیت بازماند، بر نشریه دوربین تمرکز کرد.

کریمی در سال ۱۳۹۴ به عنوان آمر اطلاعات ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات انتخاب شد اما او بیشتر به دلیل کارهای فرهنگی و به ویژه مطبوعاتی که از طریق فرهنگ‌سرا و مجله دوربین انجام داد، به چهره‌ای شناخته‌ تبدیل شد.

یکی از کارهای ماندگار او، تحقیق، گردآوری و ثبت مجموعه عظیم مطبوعات افغانستان در یک و نیم قرن اخیر است که در هرات به نمایش گذاشته شد و هفته گذشته همزمان با گرامی‌داشت ۱۰۰ سالگی روزنامه اتفاق اسلام هرات در کابل، نمایشگاه بزرگ مطبوعات کشور را در باغ بابر برگزار کرد.

احمد قریشی، رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان گفت:« درگذشت نوراحمد کریمی ضایعه بزرگ به جامعه فرهنگی و رسانه‌ای هرات و کشور است و به یقین تلاش‌ها و خدمات منحصر به‌فرد آقای کریمی در راستای حفظ هویت و تاریخچه مطبوعات کشور ثبت تاریخ می‌شود و نام او ماندگار خواهد بود.»

درگذشت نوراحمد کریمی جامعه رسانه‌ای و فرهنگی هرات را به سوگ نشانده است. کاربران شبکه‌های اجتماعی به او ادای احترام کرده و یاد او را گرامی‌داشته اند. همچنان محمد اشرف غنی رئیس جمهور و سید وحید قتالی والی هرات در پیام‌هایی درگذشت کریمی را ضایعه خوانده و با بستگان و جامعه رسانه‌ای و فرهنگی ابراز همدردی کرده‌اند.