مسؤلان محلی در هرات قانون حق دسترسی به اطلاعات را رعایت نمی کنند

مسؤلان محلی در هرات قانون حق دسترسی به اطلاعات را رعایت نمی کنند

۷ میزان ۱۳۹۵

هرات: شماری از خبرنگاران در هرات می گویند که مسؤلان محلی این ولایت با خودداری از ارایه معلومات مورد نیاز به آنان، عملا از قانون حق دسترسی به اطلاعات سرپیچی می کنند.

این موضوع امروز در نشستی که با حضور برخی از مسؤلان محلی و خبرنگاران به مناسبت گرامی داشت روز جهانی حق دسترسی به اطلاعات در هرات برگزار شده بود، مطرح شد.

شماری از خبرنگاران شرکت کننده در این نشست با ابراز نگرانی از آنچه که پاسخگو نبودن مسؤلان و خودداری آنان از ارایه درست و به موقع اطلاعات به خبرنگاران، خواستار جدیت حکومت در اجرای قانون حق دسترسی به اطلاعات شدند.

عبدالقیوم پدرام قاضی زاده، مسؤل نمایندگی مرکز خبرنگاران افغانستان در هرات می گوید:" مسؤلان حکومتی در هرات، بر خلاف قانون، اطلاعات را گروگان گرفته اند و حاضر نیستند آنها را در اختیار خبرنگاران قرار دهند."

به گفته وی، شماری از اداره های دولتی روند دسترسی به اطلاعات را محدود کرده اند.

احمد ساحل حافظی، مسئول دفتر دیدبان شفافیت افغانستان درهرات در این نشست گفت:" خیلی از اداره های دولتی یا از قانون حق دسترسی به اطلاعات بی خبر هستند و یا علاقه مند دادن اطلاعات به رسانه ها نیستند."

اما محمد آصف رحیمی والی هرات گفت قانون حق دسترسی به اطلاعات را مهم خواند و براجرای آن تاکید کرد.

وی گفت که تطبیق قانون حق دسترسی به اطلاعات، تمام اداره های دولتی مکلف هستند تا برای رسانه ها و خبرنگاران اطلاعات مورد نیاز شان را ارایه کنند.

قانون حق دسترسی به اطلاعات، بعد از تصویب از شورای ملی ۱۰ قوس ۱۳۹۳ در شش فصل و ۳۲ ماده از سوی محمد اشرف غنی رئیس جمهور توشیح شد.

انتظار می رفت با توشیح آن روند دسترسی شهروندان به ویژه خبرنگاران به راحتی فراهم شود اما خبرنگاران در ولایات مختلف می گویند که با وجود تاکید رئیس جمهور بر عملی شدن این قانون، دسترسی به اطلاعات همچنان با مشکلات زیادی مواجه است.