توهین و بازداشت غیر قانونی یک خبرنگار محلی را از سوی پولیس هرات محکوم می کنیم

توهین و بازداشت غیر قانونی یک خبرنگار محلی را از سوی پولیس هرات محکوم می کنیم

۲۶ اسد ۱۳۹۵

هرات: مرکز خبرنگاران افغانستان، بازداشت یک خبرنگار محلی و توهین و تحقیر وی از سوی پولیس هرات را به شدت محکوم می کند و از اداره محلی می خواهد به این قضیه به صورت جدی رسیدگی کند.

حسین نیکخواه، خبرنگار تلویزیون محلی استقلال در شهر هرات حوالی ساعت هشت شام یکشنبه درجریان عکس برداری از یک رویداد جنایی درناحیۀ سوم شهر، از سوی شماری از سربازان پولیس در حضور مدیر جنایی مورد توهین قرار گرفت.

نیکخواه گفت:" با وجود این که کارت خبرنگاری ام را به مدیر جنایی که در محل رویداد بود نشان دادم، اما هنگامی که می خواستم به دلیل با گوشی تلیفونم تصویربرداری کنم، پولیس ممانعت کرد."

خبرنگار تلویزیون استقلال افزود که پس از  یک مشاجره لفظی و کشمکش، بنابر هدایت مدیر جنایی قوماندانی امنیه هرات در حضور نماینده سارنوالی به گونه اهانت آمیز توسط موتر رنجر به حوزه سوم امنیتی انتقال و تحت توقیف قرار گرفت.

عبدالقیوم پدرام قاضی زاده، نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در هرات می گوید که نیکخواه که براثر رفتار خشونت آمیز پولیس، از ناحیه صورت زخم برداشته است، بعد از نیم ساعت با پا درمیانی رئیس سارنوالی و نهادهای خبرنگاری آزاد گردید.

به گفته قاضی زاده، روز گذشته نمایندگان نهادهای حامی خبرنگاران و رسانه ها در یک نشست اضطراری با حضور این خبرنگار و مسؤل نشرات تلویزیون استقلال و شماری از مسؤلان محلی این موضوع را مورد بررسی قرار دادند.

نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان می گوید در این دیدار، عبدالحق احمدی، رئیس سارنوالی از بروز این رویداد ابراز تاسف کرد و گفت که به هرگونه تصمیم و اقدام نهاد های مدافع خبرنگاران  احترام قائل است و وعده می دهد که به این موضوع به صورت جدی رسیدگی کند.

همچنان، نمایندگان نهادهای مدافع خبرنگاران در دیدار با قوماندان امنیه هرات، شکایت خود را مطرح نمودند و از بروز این رویداد به صورت جدی ابراز نگرانی کردند.

محمد ایوب انصاری قوماندان امنیه هرات نیز ضمن معذرت خواهی از برخورد مدیر جنایی آن قوماندانی با این خبرنگار گفت که این موضوع را بصورت جدی تعقیب خواهد کرد و از هرگونه اقدام نهاد های خبرنگاری حمایت می کند.

قرار است این موضوع امروز بعد از ظهر در یک نشست مشترک با حضور نمایندگان نهادهای خبرنگاری، قوماندان امنیه و مدیر جنایی هرات، و خبرنگار تلویزیون استقلال مورد بحث و بررسی قرار گیرد و نتیجه آن با رسانه ها در میان گذاشته شود.

مرکز خبرنگاران افغانستان از اداره محلی می خواهد به این موضوع با جدیت رسیدگی کند و اجازه ندهد برخورد های غیر قانونی و خشونت آمیز  به ویژه از سوی نیروهای امنیتی با خبرنگاران تکرار شود.