برخورد خشونت آمیز رئیس اطلاعات و فرهنگ هرات و محافظش با گزارشگر تلویزیون صلح را محکوم می کنیم

۱۳ سنبله ۱۴۰۱

هرات- اسماعیل آزاد، گزارشگر تلویزیون محلی صلح در هرات هنگام پوشش مراسم خاکسپاری مولوی مجیب الرحمان انصاری با برخورد تند رئیس اطلاعات و فرهنگ این ولایت مواجه شده و محافظ این مسؤل «امارت اسلامی» دو بار به این خبرنگار حمله کرده و با سیلی به صورتش زده است.

این رویداد روز گذشته در ساحه گازرگاه در شمال شهر هرات و در پایان مراسم خاکسپاری مولوی انصاری رخ داده است. آقای انصاری، امام جماعت مسجد گازرگاه دو روز پیش(جمعه) قبل از ورود به مسجد در یک رویداد که انتحاری گفته شده است، با جمعی از نمازگزاران جان باخت.  

یک منبع محلی به مرکز خبرنگاران  افغانستان  گفت که پس از اعتراض تند نعیم‌الحق حقانی رئیس اطلاعات و فرهنگ «امارت اسلامی» به اسماعیل آزاد بخاطر پوشش تصویری خروجش از محل خاکسپاری، محافظ مولوی حقانی دوبار با سیلی به صورت این گزارشگر می‌زند.

در ویدئوی منتشر شده از این رویداد، اسماعیل آزاد به این برخورد  تند و خشونت آمیز اعتراض می‌کند و خواستار پاسخ نعیم‌الحق حقانی می‌شود اما او بی اعتنا به این رویداد به راه خود ادامه می‌دهد.

در قانون رسانه‌های همگانی که «امارت اسلامی» آن را قابل اجرا اعلام کرده است، آمده است که مسؤلان نه تنها حق ایجاد مانع و محدودیت برای خبرنگاران را ندارند که باید از کار آن‌ها حمایت کنند. در مورد گزارشگر تلویزیون صلح، نه تنها قانون نقض شده است، بلکه خلاف حرمت انسانی به یک خبرنگار که در حال کار بوده است در میان جمعی از مردم با خشونت رفتار شده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان، برخورد تند رئیس اطلاعات و فرهنگ امارت و خشونت محافظ این مسؤل محلی را با اسماعیل آزاد به شدت محکوم می کند و خواستار معذرت خواهی این مسؤل محلی و رسیدگی به این رویداد می باشد.