نخستین رادیو خصوصی ویژه زنان در فراه راه اندازی شد

نخستین رادیو خصوصی ویژه زنان در فراه راه اندازی شد

۲۷ دلو ۱۳۹۹

فراه- شبکه رادیو خصوصی"صدای زن"  در شهر فراه راه اندازی شد. این نخستین ایستگاه رادیویی غیر دولتی ویژه زنان است که در این ولایت راه اندازی می‌شود.

زبیده نصری، صاحب امتیاز رادیو صدای زن به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که این   که این رسانه روز گذشته راه اندازی شده است.

وی گفت:" صدای زن با تمرکز بر برنامه‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی به ویژه امور و مسائل مربوط به زنان آغاز به کار کرده است و در حال حاضر برنامه‌های آن تا شعاع ۴۰ کیلومترمربع از جمله در شهر فراه و ولسوالی‌های بالابلوک، پشت رود، و خاک سفید قابل دسترس است."

به گفته نصری، این رادیو روی موج اف-ام فعالیت دارد و کار آن از ساعت ۶ صبح آغاز و تا ساعت ۱۱ شب ادامه دارد.

حفیظ‌ الله نورزاد، نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در فراه گفت که افزون بر رادیو صدای زن، رادیو دیگری به نام "نوای زن" نیز در فراه تأسیس شده است و قرار است به زودی به شکل رسمی راه اندازی شود. وی گفت که در کنار مشکلات امنیتی و محدودیت در دسترسی به اطلاعات، رسانه‌ها در فراه با نبود برق شهری و نرخ بالای تولید برق با جنراتور، مواجه هستند. نورزاد ابراز امیدواری کرد حکومت افغانستان مسائل امنیتی و محدودیت در دسترسی به اطلاعات را جدی بگیرد و در بخش اقتصادی نیز حکومت و  نهادهای غیردولتی حداقل از طریق سپردن اعلان های تجارتی، زمینه فعالیت بهتر رسانه‌های محلی را فراهم سازند.

احمد قریشی رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان گفت:" درحالی که مشکلات و چالش های زیادی به ویژه امنیتی و اقتصادی فرا راه  رسانه‌ها در کشور می باشد و عرصه را برای کار رسانه‌ای تنگ کرده است، راه اندازی رادیو صدای زن در فراه یک گام مهم و حیاتی در زمینه حق آزادی بیان و گردش آزادانه اطلاعات در این ولایت است و ما از آن استقبال می کنیم."

وی افزود:" انتظارمی رود رادیو صدای زن به عنوان نخستین رادیوی ویژه زنان در فراه، با رعایت اصول کاری از جمله بی طرفی، توازن و دقت در بازتاب مشکلات و چالش‌های مردم این ولایت بخصوص زنان که اولویت آن است، به درستی عمل کند."

به گفته رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان، حکومت و به ویژه اداره محلی ولایت فراه مطابق با قوانین مرتبط به ویژه قانون رسانه های همگانی مکلف است که از رسانه‌ها و خبرنگاران حمایت کند تا آن‌ها بتوانند نقش خود را در کمک و تقویت یک جامعه باز که صدای همه در آن شنیده می‌شود به خوبی ایفا کنند.

در حال حاضر در کنار رادیو و تلویزیون ملی(دولتی)، شش رادیو خصوصی و یک تلویزیون خصوصی در فراه فعالیت دارد.