مراسم فاتحه‌خوانی یما سیاوش و الیاس داعی در فراه برگزار شد

۲۶ عقرب ۱۳۹۹

فراه- مراسم فاتحه خوانی و یادبود یما سیاوش، گرداننده پیشین برنامه های سیاسی طلوع نیوز و الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی با حضور شماری از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای در شهر فراه برگزار شد.

در این مراسم که امروز در تالار ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت فراه برگزار گردید، شرکت کنندگان به روح این دو قربانی جوان جامعه رسانه ای کشور دعا کردند.

بنیامین بارز، رئیس اطلاعات و فرهنگ فراه گفت:" جنگ ۴۰ ساله در افغانستان نه تنها از مردم عام قربانی گرفته بلکه از خبرنگاران و خانواده مطبوعات نیز قربانی گرفته است."

بارز با اشاره به حمله‌های اخیر به خبرنگاران و تهدید آن‌ها گفت:" خبرنگاری جرم نیست و خبرنگاران  همیشه بی‌طرف عمل کرده و صدای مردم را انعکاس داده‌اند و نباید مورد حمله قرار بگیرند."

به گفته رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت فراه، حکومت باید برای حفظ جان خبرنگاران اقدامات جدی را روی دست گیرد و در عین حال خبرنگاران نیز تدابیر امنیتی را برای حفط امنیت خود مد نظر داشته باشند.

عبدالرحمان ژوندی، خبرنگار آزاد گفت که طرف‌های درگیر جنگ باید بجای این‌که خبرنگاران را هدف قرار دهند، زمینه کار مصون را برای آنذها فراهم سازند.

وی، الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی و یما سیاوش را خبرنگارانی شجاع و پرتلاش خواند و از نهاد حامی رسانه‌ها خواست که برای حمایت از خبرنگاران گام‌های عملی بردارند و به خانواده‌های آن‌هایی که در جنگ قربانی می‌شوند کمک کنند.

یما سیاوش، متولد ولسوالی کوهستان ولایت کاپیسا بود. او صبح ۱۷ عقرب بر اثر انفجار یک ماین مغناطیسی که به موتر حامل‌اش نصب شده بود، در نزدیک خانه‌اش در منطقه مکروریان کابل جان باخت. سیاوش نزدیک به یک دهه با رسانه‌های مختلف کار کرده بود و به تازگی به عنوان مشاور امور روابط عمومی بانک مرکزی افغانستان استخدام شده بود. آخرین کار رسمی او قبل از پیوستن به بانک مرکزی، گردانندگی برنامه‌های سیاسی طلوع نیوز در کابل بود.

الیاس داعی، ۳۳ ساله، متولد منطقه چاه انجیر ولسوالی نادعلی هلمند بود. او روز ۲۲ عقرب در حادثه‌ای مشابه در نزدیک خانه‌اش در شهر لشکرگاه هلمند کشته شد. در این رویداد مجبتی محمدی، بردادر داعلی، که خبرنگار محلی است همراه با دو غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

مسؤلیت هیچ کدام از این دو رویداد را شخص و یا گروهی به عهده نگرفته است. خانواده یما سیاوش بدون متهم کردن شخص و یا گروه خاصی، از حکومت و نهادهای مرتبط خواسته است قتل" مرموز" او را به شکل جدی پیگیری کنند. داعی در سه سال گذشته بارها از تهدید امنیتی خود از سوی طالبان ابراز نگرانی کرده بود و حتی در چند مرحله مجبور شده بود هلمند را برای مدتی ترک کند.