یک خبرنگار محلی در زابل با ضربات چاقو به شدت زخمی شد

یک خبرنگار محلی در زابل با ضربات چاقو به شدت زخمی شد

۲۲ عقرب ۱۳۹۵

قلات: مسؤلان محلی در زابل می گویند که یک خبرنگار محلی در این ولایت بر اثر ضربات چاقوی افراد مسلح نا‌شناس به شدت مجروح شده است.

احمد ولی سرحدی، مسؤل مرکز خبرنگاران افغانستان در زابل می گویند که این رویداد حوالی شام جمعه در منطقه سینک مربوط شهر قلات مرکز این ولایت رخ داده است.

به گفته وی، مهاجمان که تعداد آنان سه تن ذکر شده است بعد از وارد کردن چند ضربه چاقو به پشت و دست عصمت الله قایل، از محل فرار کرده است.

سرحدی گفت که قایل به شفاخانه منتقل شده است و وضعیت صحی اش رضایت بخش است.

همایون گلزار، آمر حوزه اول امنیتی قلات گفت که یکی از مهاجمان از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده است و تحت تحقیق قرار دارد.

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن محکومیت شدید این رویداد، از مسؤلان محلی ولایت زابل می‌خواهد با جدیت به این رویداد رسیدگی کنند و زمینه پیگرد قانونی همه مهاجمان را فراهم سازند.

حمله به خبرنگاران و فعالان رسانه ای و تهدید آنان در ولایت زابل در ماه های اخیر روندی نگران کننده داشته است.

۲۵ ماه میزان سال جاری، محمد یعقوب شرافت خبرنگار رادیو و تلویزیون ملی در این ولایت از سوی یک فرد مسلح ناشناس در شهر قلات کشته شد. فشار و تهدید چند خبرنگار دیگر از سوی شماری از مسؤلان محلی از جمله والی به دلیل نشر مطالب انتقادی از دیگر رویدادهایی می‌باشد که در این مدت رخ داده است.

افغانستان با وجود پشرفت‌هایی که در زمینه آزادی رسانه‌ها در ۱۵ سال اخیر داشته است اما به نحو چشم گیری شاهد خشونت‌های فزاینده و جنایت علیه خبرنگاران و سایر کارکنان رسانه‌ها بوده است.

در این مدت ۶۵ خبرنگار و فعال رسانه یی در کشور کشته شده‌اند. تنها در شش ماه نخست سال جاری، چهار خبرنگار جان خود را از دست داده‌اند.