نخستین تلویزیون خصوصی در ارزگان افتتاح شد

۱۲ دلو ۱۳۹۹

ترینکوت- تلویزیون خصوصی "پیوستون" در شهر ترینکوت مرکز ولایت ارزگان افتتاح شد. این نخستین تلویزیون غیر دولتی است که در این ولایت راه اندازی می شود.

خان محمد سیال، مدیر مسؤل تلویزیون پیوستون به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که این رسانه روز گذشته به طور رسمی در مراسمی با حضور مقام‌های محلی، اعضای جامعه رسانه‌ای و فعالان مدنی گشایش یافت.

به گفته وی، پیوستون با تمرکز بر برنامه‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی آغاز به کار کرده است و در حال حاضر برنامه‌های آن در شهر ترینکوت و حومه آن قابل دسترس است.

سیال افزود:" برنامه‌های این تلویزیون ساعت ۷ صبح آغاز و تا ساعت ۱۱ شب ادامه می‌یابد اما در حال حاضر به دلیل نبود برق شهری و نرخ بالای تولید برق با جنراتور، امکان دارد فعالیت ما در جریان روز به طورمنظم ادامه نیابد."

بنابر معلومات خان محمد سیال، تلویزیون خصوصی پیوستون با سرمایه‌گذاری فریدالله مطیع ایجاد شده است. مطیع، قبل از این در سال ۱۳۹۰ رادیو پیوستون را در ترینکوت راه‌اندازی کرد که تا اکنون فعال است.

محمد عمر شیرزاد، والی ارزگان در مراسم افتتاح تلویزیون پیوستون با استقبال از آغاز به فعالیت این رسانه، از اهمیت فعالیت رسانه‌های آزاد و دسترسی به اطلاعات سخن گفت و خاطر نشان کرد که مردم حق دارند از کارکرد حکومت باخبر شوند و رسانه‌ها زمینه این کار را فراهم می‌سازند.

احمد قریشی رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که راه اندازی تلویزیون پیوستون در ارزگان، آن هم در شرایطی که ناامنی و تهدید علیه خبرنگاران و رسانه‌های آزاد در کشور فراگیر شده و مشکلات اقتصادی آنان شدت یافته است، یک گام مهم و حیاتی به ویژه در زمینه حق آزادی بیان و گردش آزادانه اطلاعات در این ولایت است.

وی افزود:" انتظارمی رود تلویزیون پیوستون به عنوان نخستین رسانه تصویری خصوصی در ارزگان، در اطلاع رسانی شفاف و متوازن و بازتاب نظر مردم به درستی عمل کند."

به گفته رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان، حکومت و به ویژه اداره محلی ارزگان مطابق با قانون مکلف است که از رسانه‌ها حمایت کند تا رسانه‌ها نقش خود را در کمک و تقویت یک جامعه باز که صدای همه در آن شنیده می‌شود به خوبی ایفا کنند.

در حال حاضر در کنار رادیو و تلویزیون ملی(دولتی)، پنج رادیو خصوصی و یک هفته‌نامه دولتی در ارزگان فعالیت دارد.