ادامه بازداشت خبرنگاران؛ سه خبرنگار در قندهار بازداشت شدند

از راست به چپ: عطاء‌الله عمر خبرنگار طلوع‌نیوز و وحید‌الرحمان افغان‌مل و شمس‌االله عمری خبرنگاران آزاد در قندهار روز گذشته در این  ولایت بازداشت شده‌اند.

۲۳ اسد ۱۴۰۲

قندهار- در ادامه موج تازه بازداشت خبرنگاران در کشور، عطاء‌الله عمر خبرنگار طلوع‌نیوز و وحید‌الرحمان افغان‌مل و شمس‌االله عمری خبرنگاران آزاد در قندهار روز گذشته در این  ولایت بازداشت شده‌اند. افغان‌مل شام امروز آزاد شد اما از سرنوشت دو خبرنگار دیگر اطلاعی در دست نیست.

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن ابراز نگرانی عمیق نسبت به بازداشت این خبرنگاران، از آزادی وحیدالله افغان‌مل استقبال می‌کند و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط عطاءالله عمر و شمس‌الله عمری می‌باشد.

تا هنوز چگونگی و دلیل بازداشت این سه خبرنگار روشن نشده است و مسؤلان محلی نیز در این زمینه ابراز نظر نکرده‌اند.

بازداشت این سه خبرنگار در قندهار، شمار خبرنگاران بازداشت شده در ۱۰ روز گذشته در کشور را به هشت تن رساند. در این مدت، سید وحدت‌الله ابدالی خبرنگار خبرگزاری باختر در غزنی، فقیرمحمد فقیرزی و جان آغا صالح خبرنگاران رادیو کلید در ولایت ننگرهار، حسیب حساس خبرنگار رادیو سلام وطندار در ولایت کندز و حبیب‌الله سراب خبرنگار تلویزیون آریانانیوز در ولایت پکتیا بازداشت شده‌اند که همچنان در حبس می‌باشند. با این هفت خبرنگار، شمار خبرنگارانی که در حال حاضر در زندان بسر می برند به ۱۱ تن می‌رسد. دیگر خبرنگاران زندانی شامل مرتضی بهبودی خبرنگار افغان- فرانسوی است که ماه جدی سال گذشته در کابل بازداشت شد، دو خبرنگار آزاد که هویت آنان بنابر ملاحظات مصونیتی قابل نشر نیست، یکی از پنج ماه و خبرنگار دیگر از حدود یک ماه پیش و همچنان امین‌الله عالمی مدیر مسؤل رادیو ممتاز در فاریاب است که سه هفته پیش در زندان می‌باشد.

برپایه گزارش دوسالانه مرکز خبرنگاران افغانستان در مورد وضعیت آزادی رسانه‌ها در دو سال زمام‌داری طالبان که امروز در آستانه دومین سالگرد بازگشت طالبان به قدرت نشر شد، در دو سال اخیر دست‌کم  ۱۷۶ خبرنگار در کشور بازداشت شده‌اند.