محمدیار مجروح خبرنگار طلوع نیوز در قندهار بازداشت شده است

۲۷ دلو ۱۴۰۱

قندهار- محمدیار مجروح خبرنگار محلی تلویزیون طلوع‌نیوز در قندهار از سوی اداره استخبارات این ولایت بازداشت شده است. مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن ابراز نگرانی جدی از بازداشت مجروح، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط این خبرنگار می‌باشد.

یک منبع محلی در قندهار به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که محمدیار مجروح روز گذشته از سوی اداره استخبارات ولایت قندهار احضار و بازداشت شده است. به گفته این منبع تا اکنون دلیل بازداشت این خبرنگار مشخص نیست.

مرکز خبرنگاران افغانستان بازداشت مجروح را خلاف قانون رسانه‌های همگانی کشور و محکوم می‌کند و از مسؤلان اداره محلی قندهار می‌خواهد این خبرنگار را هر چه زودتر و بدون قید و شرط آزاد کند و اجازه بدهد خبرنگاران در فضای آزاد و بدون ترس از بازداشت به کار خود ادامه دهند.  مطابق با قانون رسانه‌های همگانی، خبرنگاران در انجام کارهای حرفه‌ای خود آزاد هستند و مسؤلان نباید در کار آنها محدودیت خلق کرده و یا آنان را تهدید کنند بلکه باید از آنها حمایت کنند.

در عین حال، اطلاعات مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد که افزون بر مجروح، دست‌کم سه خبرنگار دیگر در حال حاضر در زندان هستند.  قدرت الله ترار، خبرنگار تلویزیون زرغون در خوست از ۲۰ عقرب، مرتضی بهبودی، خبرنگار افغان-فرانسوی از ۱۷ جدی و خیرالله پرهر خبرنگار ورزشی در جلال آباد از ۱۹ جدی تا اکنون زندانی هستند. اطلاعات بدست آمده از منابع محلی نشان می‌دهد که این خبرنگاران برای تحقیق و بازجویی بیشتر به کابل منتقل شده‌اند.

مرکز خبرنگاران از «امارت اسلامی» می‌خواهد بر مبنای قانون رسانه‌ها که آن را تائید کرده است، به هرگونه شکایت از خبرنگاران و یا رسانه‌ها از طریق کمیسیون بررسی شکایات و تخلفات رسانه‌ای رسیدگی کند.