کارمندان چهار رادیوی محلی در قندهار بازداشت شدند

 

۸ حمل ۱۴۰۱

قندهار- امروز در قندهار نیروهای استخبارات «امارت اسلامی» به رادیوهای ملت ژغ، تبسم، زما و سانگه یورش برده و حداقل ۶ کارمند این رسانه‌ها را به دلیل «سرپیچی» از دستور امارت مبنی بر منع نشر موسیقی بازداشت کرده‌اند.

منابع در قندهار می گویند آغاشیر منار، مدیر مسؤل رادیو سانگه، فرید علیزی، مسؤل بخش خبر، رحیم‌الله نوری، تهیه کننده و محمود مهربان، مسؤل بخش تخنیک رادیو ملت ژغ، وارث نوری، مسؤل اداری رادیو زما، و سمیع الله وحدت تهیه کننده رادیو تبسم در یورش امروز به دفاتر این سه رادیو بازداشت شده‌اند. این بازداشت‌های گسترده یک روز پس  از هشدار استخبارات قندهار صورت می گیرد. مسؤلان استخبارات در دیدار با مدیران رسانه‌های قندهار گفته بودند در صورتی که به دستور امارت اسلامی مبنی بر منع موسیقی توجه نکنند با آنان به صورت جدی برخورد می‌شود.

این هفتمین مورد از بازداشت خبرنگاران و کارمندان رسانه ها در قندهار است که در این هفته به ثبت رسیده است. دو روز پیش میرویس اتل، مدیر خبر رادیو زما بازداشت شد و تا اکنون آزاد نشده است. همکاران اتل می گویند که او بخاطر بازتاب اعتراض مردم به بسته شدن مکاتب دخترانه  در حساب فیسبوک خود بازداشت شده است.

آماربه ثبت رسیده از سوی مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می دهد که در هفت ماه حاکمیت امارت اسلامی حداقل ۸۰ خبرنگار و کارمند رسانه در ولایات مختلف کشور بازداشت شده اند که اکثر این بازداشت‌ها توام با خشونت و تهدید بوده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان نگرانی عمیق خود را از روند رو به گسترش بازداشت کارمندان رسانه ها، تهدید و افزایش  محدودیت‌ها بر کار رسانه‌ای در افغانستان ابراز می‌کند و خاطر نشان می‌سازد که  ادامه سیاست تهدید و ترساندن خبرنگاران و مسؤلان رسانه‌ها، باقی مانده  رسانه‌های افغانستان را به لبه پرتگاه و سقوط سوق داده است. در هفت ماه گذشته نیمی از رسانه‌ها به دلیل مشکلات اقتصادی و محدودیت‌های کاری بسته شده‌ است و حداقل ۳۰ درصد دیگر نیز در آستانه بسته شدن قرار دارد.

این گونه اقدام ها در حالی صورت می گیرد که روز گذشته  یک طرح محدود کننده دیگر از سوی امارت اسلامی  به رسانه‌های داخلی تحمیل شد که بر مبنای آن دیگر هیچ رسانه داخلی نمی‌تواند برنامه‌های تهیه شده رسانه‌های بین‌المللی را که به زبان‌های فارسی، پشتو و ازبکی تهیه می‌شوند به نشر بسپارند.

مرکز خبرنگاران افغانستان از امارت اسلامی می‌خواهد ضمن پایبندی به قانون رسانه‌های افغانستان که آن را تائید وقابل اجرا خوانده است، کارمندان بازداشت شده رسانه‌ها را هر چه زودتر آزاد کند و مطابق با قانون رسانه‌ها زمینه فعالیت آزاد، عاری از تهدید و ترس را برای خبرنگاران و رسانه‌ها فراهم سازند.