هفت کارمند رسانه‌ای بازداشت شده در قندهار آزاد شدند

۸ حمل ۱۴۰۱

قندهار- منابع در قندهار  به مرکز خبرنگاران افغانستان می‌گویند که هفت خبرنگار و کارمند رسانه‌های محلی در این ولایت که در دو روز گذشته از سوی استخبارات بازداشت شده بودند، آزاد شده‌اند.

 آغاشیر منار، مدیر مسؤل رادیو سانگه، فرید علیزی، مسؤل بخش خبر، رحیم‌الله نوری، تهیه کننده و محمود مهربان، مسؤل بخش تخنیک رادیو ملت ژغ، وارث نوری، مسؤل اداری رادیو زما، و سمیع الله وحدت تهیه کننده رادیو تبسم که صبح امروز از سوی استخبارات «امارت اسلامی» بازداشت شده بودند بعد از ظهر امروز و حوالی شب در دو مرحله آزاد شدند و به خانه‌های خود برگشتند.

روز گذشته اداره استخبارات قندهار به رسانه‌ها هشدار داده بود که نباید موسیقی نشر کنند درغیر آن صورت با آن‌ها به شکل جدی برخورد خواهد شد.

 همچنان میرویس اتل، مدیر خبر رادیو زما در قندهار که دو روز پیش از سوی اداره استخبارات این ولایت بازداشت شده بود، آزاد شده است. هر چند تا هنوز انگیزه این بازداشت اعلام نشده است اما برخی از همکاران اتل می‌گویند که احتمال می‌رود او بخاطر بازتاب اعتراض‌ها علیه بسته شدن مکاتب دخترانه در صفحه فیس‌بوک خود، بازداشت شده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان با استقبال از آزادی خبرنگاران و همکاران رسانه‌ای در قندهار،  نسبت به افزایش محدودیت‌ها برای خبرنگاران و رسانه‌ها و بازداشت گسترده کارمندان رسانه‌‌ها در ماه‌های اخیر به طور جدی نگران است و ادامه این روند را برای آینده آزادی بیان و رسانه‌های آزاد در کشور بسیار زیان بار می‌داند.

مرکز خبرنگاران افغانستان از «امارت اسلامی» می‌خواهد امور مرتبط با رسانه‌ها و خبرنگاران را بر اساس قوانین مرتبط به ویژه قانون رسانه‌های همگانی کشور که از سوی امارت مورد تائید قرار گرفته است، به پیش ببرد.