دو تن به اتهام قتل عبدالمنان ارغند به اعدام محکوم شدند

دو تن به اتهام قتل عبدالمنان ارغند به اعدام محکوم شدند

 

۲۶ حمل ۱۳۹۸

قندهار: لوی سارنوالی می گوید که محکمه ابتدایی کابل دو تن را به جرم قتل عبدالمنان ارغند خبرنگار تلویزیون کابل نیوز به اعدام محکوم کرده است.

جمشید رسولی سخنگوی لوی سارنوالی می گوید که لوی سارنوالی بعد از تکمیل تحقیقات در مورد چگونگی قتل عبدالمنان ارغند، پرونده او را که در آن برای متهمان درخواست  مجازات شده بود به محکمه فرستاد و محکمه ابتدایی کابل در جلسه ای که ۱۷ حمل برگزار کرد، دو متهم این رویداد را بر مبنای ماده ۲۶۷ کد جزا به اعدام محکوم کرده است.

عبدالمنان ارغند خبرنگار محلی تلویزیون کابل نیوز ۵ ثور ۱۳۹۷ از سوی افراد مسلح ناشناس در حوزه نهم امنیتی شهر قندهار هدف قرار گرفت و به ضرت گلوله کشته شد.

به گفته سخنگوی لوی سارنوالی، خانواده عبدالمنان ارغند و فدراسیون خبرنگاران افغانستان خواستار بررسی این دوسیه در کابل شده بودند که بر این اساس و هدایت لوی سارنوال، دو متهم قضیه که از سوی نیروهای امنیتی در قندهار بازداشت شده بودند همراه با پرونده های شان به کابل انتقال گردیدند.

رسولی افزود که لوی سارنوالی تا اکنون به بیش از ۵۰ قضیۀ خشونت علیه خبرنگاران که شامل رویدادهای کشته شدن خبرنگاران نیز می شود رسیدگی کرده است. وی خاطر نشان کرد که لوی سارنوالی به حمایت از آزادی بیان و خبرنگاران متعهد است و بار دیگر اطمینان می‌دهد که در رسیدگی قضایای خشونت علیه خبرنگاران، با جدیت و قاطعیت عمل خواهد کرد.

احمد قریشی رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان با استقبال از پیگیری لوی سارنوالی و صدور احکام متهمان به قتل ارغندد، در بیانیه ای گفت:" باید عدالت در مورد قضیه ترور عبدالمنان ارغند تامین شود و ما ضمن ابراز خرسندی از تلاش های نیروهای امنیتی، سارنوالی و محکمه، قضیه را تا صدور احکام نهایی پیگیری خواهیم کرد."

وی افزود:" در حالی که به دلیل ادامه جنگ در کشور، خبرنگاران و رسانه ها بیشتر از پیش هدف حمله های هدفمند قرار دارند، ما از حکومت افغانستان می خواهیم به نگرانی جامعه رسانه ای با جدیت توجه کند و با اولویت دادن به تامین امنیت خبرنگاران و رسانه ها، به فرهنگ معافیت از مجازات عاملان کشتار و خشونت علیه خبرنگاران پایان بدهد."

 یافته های مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می دهد که در بیشتر ازدو دهه اخیر، بیش از ۱۰۰ خبرنگار و کارمند رسانه ای در کشور کشته شده‌اند که حدود ۹۵ درصد از عاملان این رویداد ها از مجازات معاف بوده اند. تنها در سال گذشته(۱۳۹۷) ۲۰ تن که شامل ۱۸ خبرنگار و دو کارمند رسانه ای است بر اثر حمله هایی که داعش و طالبان به عهده گرفته اند جان خود را از دست داده اند و حداقل ۱۸ تن دیگر نیز در این مدت زخمی شده اند.