دانش صدیقی خبرنگار رویترز در قندهار جان باخت

 

۲۵ سرطان ۱۴۰۰

قندهار- دانش صدیقی عکاس خبرگزاری رویترز صبح امروز در ولسوالی اسپین بولدک ولایت قندهار جان خود را از دست داد.

بهیر احمدی، سخنگوی والی قندهار گفت که آقای صدیقی حوالی هشت صبح امروز به وقت محلی در مرکز شهر سپین بولدک، در نزدیک مرز میان افغانستان و پاکستان در نتیجه حمله گروه طالبان کشته شده است.

طالبان سه روز پیش ولسوالی اسپین بولدک را تصرف کرده بودند و نیروهای دولتی برای باز پس گیری آن عملیاتی را راه اندازی کرده‌اند. طالبان تا اکنون در این زمینه ابراز نظر نکرده‌اند.

یک تن از همکاران صدیقی به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که این عکاس خبری صبح امروز در مورد وضعیت به دفتر رویترز در کابل گزارش داده بود اما لحظاتی بعد خبر رسید که هدف قرار گرفته و جان باخته است.

صدیقی، شهروند هندوستان و از عکاسان خبری زبده خبرگزاری رویترز به شمار می‌رفت. دانش صدیقی حدود دو هفته قبل برای پوشش وضعیت جنگ به افغانستان سفر کرده بود.

احمد قریشی رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان گفت:" این رویداد جامعه رسانه‌ای افغانستان را در شوک فرو برده است؛ ما با خانواده و همکاران دانش صدیقی ابراز همدردی می‌کنیم، او برای مستند سازی چهره زشت جنگ خطر مرگ را پذیرفت و جانش را در راه اطلاع رسانی از دست داد، یاد و خاطره این خبرنگار پرتلاش ماندگار خواهد بود."

وی در عین حال خاطر نشان کرد که حکومت افغانستان باید چگونگی کشته شدن این خبرنگار را بررسی و اعلام کند.

طبق کنوانسیون‌های ژنو(۲۱ اسد ۱۳۲۸ هجری خورشیدی) و پروتکول‌های الحاقی(۱۸جوزا ۱۳۵۶ هجری خورشیدی) که به اصول و قوانین بشردوستانه در زمان جنگ می پردازد، خبرنگار هنگام کار در مناطق جنگی، غیر نظامی به حساب می‌آید و از حقوق غیرنظامیان در زمان جنگ برخوردار می‌باشد. در این اسناد تصریح شده است که طرفین مخاصمه نباید خبرنگار را هدف حمله قرار دهند.

بر پایه معلومات مرکز خبرنگاران افغانستان، در حدود دو دهه اخیر دست کم ۱۲۲ خبرنگار و کارمند رسانه در افغانستان کشته شده اند که بیشتر آنها هدف قرار گرفته و یا در جریان جنگ و رویدادهای مرتبط جان خود را از دست داده اند.