بازداشت گزارشگران محلی در قندهار غیر قانونی است؛ هر چه زودتر آزاد شوند

۴ اسد ۱۴۰۰

قندهار- مرکز خبرنگاران افغانستان از بازداشت چهار گزارشگر محلی بعد از مصاحبه با یکی از فرماندهان طالبان در قندهار ابراز نگرانی می‌کند و از اداره محلی قندهار می‌خواهد هر چه زودتر خبرنگاران بازداشت شده را آزاد کند.

عزیزالله پوپل نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در ولایت قندهار می‌گوید که بسم‌الله وطن‌دوست، قدرت سلطانی و مجیب عبیدی، کارمندان رادیو " ملت ژغ"  و ثناء‌الله صیام گزارشگر آزاد امروز در شهر قندهار از سوی اداره امنیت ملی بازداشت شده‌اند.

به گفته وی، این افراد روز گذشته در ولسوالی اسپین بولدک بعد از دیدار با گروهی از طالبان، با یکی از فرماندهان این گروه که کنترول این ولسوالی  را بدست دارد در مورد رویدادهای اخیر در این منطقه مصاحبه کرده بود.

مرکز خبرنگاران افغانستان، بازداشت این چهار گزارش‌گر در قندهار از سوی نهادهای امنیتی را خلاف قانون می‌داند و خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط آنان است.

احمد قریشی رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان گفت:« شیوه برخورد و بازداشت خبرنگاران در قندهار غیرقانونی است و مایه نگرانی ماست، از اداره محلی می‌خواهیم هر چه زودتر خبرنگاران بازداشت شده را آزاد کند.»

وی افزود:« ما در عین حال بر اساس قانون رسانه‌های همگانی حق شکایت از کارکرد خبرنگاران و یا رسانه‌ها را برای هر شخص و یا مرجعی محفوظ می‌دانیم و تقاضای می‌کنیم در صورتی که شکایتی از کارکرد این خبرنگاران وجود دارد، به کمیسیون شکایات بررسی شکایات و تخلفات رسانه‌ای ارایه شود و روند شکایت از طریق این کمیسیون به شکل قانونی پیگیری شود.»

بر اساس قانون رسانه‌های همگانی، برای رسیدگی به شکایات و تخلفات رسانه‌ای، کمیسیون ویژه‌ای( به همین نام) به ریاست وزیر اطلاعات و فرهنگ و عضویت نمایندگان نهادهای مرتبط از جمله کمیسیون مستقل حقوق بشر و نهادهای خبرنگاری و حقوق‌دانان فعالیت دارد. این کمیسیون شکایات از خبرنگاران و رسانه‌ها و تخلف‌های آن‌ها را مورد رسیدگی قرار داده،  متخلف را حسب احوال، توصیه و یا اخطار داده و یا جهت تعقیب عدلی به مراجع مربوط معرفی می‌کند.