رادیو غیر دولتی سکون در هلمند راه اندازی شد

رادیو غیر دولتی سکون در هلمند راه اندازی شد

۲۳ حمل ۱۴۰۰

لشکرگاه- در هلمند، رادیو خصوصی سکون که با آغازین روزهای سال نو ۱۴۰۰هجری خورشیدی در شهر لشکرگاه آزمایشی فعال شده بود، به طور رسمی راه اندازی شده است.

این رادیو با سرمایه‌گذاری سه تن از خبرنگاران با سابقه هلمند از جلمه صفت‌الله زاهدی، حافظ احمد نصرت و عزیز احمد شفیع ایجاد شده است.

صفت الله زاهدی، مدیر مسؤل رادیو سکون به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت:« با توجه به اهمیت رادیو برای مردم در مناطق دوردست و نیاز جامعه به اطلاعات موثق، تصمیم گرفتیم این رادیو را با کمک همکاران خود راه اندازی کنیم.»

وی گفت:« رادیو سکون با تمرکز بر برنامه‌های سیاسی، اجتماعی، دینی، فرهنگی و ورزشی در سطح هلمند و افغانستان آغاز به فعالیت کرده است و در حال حاضر ساحه‌ای به وسعت ۸۰  کیلومترمربع را تحت پوشش دارد و افزون بر شهر لشکرگاه، در ولسوالی‌های  ناوه، نادعلی، مارجه، گرمسیر، واشیر، نهرسراج وسنگین ولایت هلمند قابل دسترس است.»

زاهدی افزود که رادیو سکون بخشی از گروه رسانه‌ای سکون است که شامل استدیوی تولید کار رسانه‌ای(پرودکشن)، جریده و وب‌سایت می‌شود و در حال حاضر ۱۳ کارمند از جمله سه کارمند زن در این رسانه کار می‌کنند. به گفته وی، قرار است ساحه پوشش نشراتی رادیو در آینده نزدیک به خارج از هلمند گسترش یابد و افزون بر آن با راه اندازی تلویزیون سکون، پنج ولایت بزرگ از جمله کابل، ننگرهار، بلخ، هرات و قندهار نیز تحت پوشش بگیرد.

مدیر مسؤل رادیو سکون افزود  که این رادیو روی موج ۹۰.۱ اف-ام فعالیت دارد و کار آن از ساعت ۶ صبح آغاز و تا ساعت ۱۲ شب ادامه دارد.

مسؤلان این رسانه به درآمد حاصل از نشر اعلان‌های تجارتی به عنوان منبع مالی برای تامین هزینه فعالیت آن حساب می‌کنند. 

احمد قریشی رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان گفت:« درحالی که رسانه‌های کشور با مشکلات و چالش‌های زیادی به ویژه امنیتی و اقتصادی مواجه می‌باشند و در یک سال اخیر خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای با افزایش حمله‌های هدفمند و تهدیدهای فزاینده مواجه بوده‌اند، راه اندازی یک ایستگاه رادیویی تازه و تعهد تیم مدیریتی آن بر توسعه کار به دیگر ولایات از جمله تصمیم به ایجاد یک شبکه تلویزیونی در ولایت نا امن هلمند، نوید بخش و امیدوار کننده است.»

به گفته وی، حکومت افغانستان و به ویژه اداره محلی هلمند مطابق با قوانین مرتبط به ویژه قانون رسانه‌های همگانی مکلف است که از رسانه‌ها و خبرنگاران حمایت کند تا آن‌ها بتوانند نقش خود را در کمک و تقویت یک جامعه باز که صدای همه در آن شنیده می‌شود به خوبی ایفا کنند.

در حال حاضر در کنار رادیو و تلویزیون ملی(دولتی)، ۱۱ ایستگاه رادیو خصوصی از جمله سباوون، لشکرگاه، بست، تعلیم الاسلام، سمون، ساروان، غژ، مسکاه، تعلیم القرآن،  هلمند ژوندن و سکون و همچنان تلویزیون‌های خصوصی باختر و سباوون در هلمند فعالیت  دارند.