دو خبرنگار رادیو ملی امریکا در هلمند کشته شدند

دو خبرنگار رادیو ملی امریکا در هلمند کشته شدند

16جوزا ۱۳۹۵

لشکرگاه: یک خبرنگار کهنه‌کار امریکایی و مترجم افغان وی بر اثر حمله طالبان در نزدیک ولسوالی مارجه ولایت هلمند کشته شدند.

دیوید گیلکی خبرنگار رادیوی ملی امریکا (ان پی آر) و ذبیح‌الله تمنا با نیروهای اردوی ملی کشور سفر می کردند که هدف حمله قرار گرفتند.

به گفته شبکه ان‌پی‌آر راننده موتر هم که سرباز بود در این حمله کشته شد اما دو کارمند دیگر این رادیو که همراه آنها سفر می کردند آسیبی ندیده اند.

به گزارش بی بی سی به نقل از ان پی آر، موتر حامل گیلکی ۵۰ ساله و تمنا ۳۸ ساله در نزدیکی شهر مارجه هدف اصابت یک موشک هلفایر قرار گرفته است.

ذبیح الله تمنا در افغانستان عکاس و خبرنگار بود و گاهی کار ترجمه می کرد.

مایکل اورسکس نائب رئیس موسسه ان‌پی‌آر گفت:‌ "دیوید از ۱۱ سپتامبر به این سو مشغول پوشش جنگ و مناقشه در عراق و افغانستان بوده است. او خود را وقف نشان دادن این جنگ ها و افرادی که دستخوش آنها بودند کرد. او جانش را حین انجام این تعهد از دست داد."

"دیوید به عنوان یک انسان و یک عکاس‌خبری انسانیت همه کسانی که در اطرافش بودند را به نمایش می گذاشت. بیایید جهان و یکدیگر را از نگاه او ببینیم."

گلیکی در جریان زندگی حرفه‌ای خود برنده جوایزی از جمله امی سال ۲۰۰۷ برای یک رشته ویدئو درباره تفنگداران دریایی شد که در عراق خدمت می کردند.

در سال ۲۰۱۱ انجمن عکاسان کاخ سفید از او به عنوان عکاس سال نام برد.

به علاوه تحقیقات او در مورد نحوه مراقبت از کهنه سربازان جنگ و پوشش بحران ابولا جوایزی برای ان‌پی‌آر به ارمغان آورد.

او سال پیش به خاطر پوشش اخبار فوری بین المللی، مناقشه های نظامی و حوادث طبیعی برنده جایزه ادوارد مرو شد.

جان کری وزیر خارجه امریکا در بیانیه ای گفت از مرگ این دو عکاس‌خبری غمگین است.

او نوشت:‌ "دیوید گیلکی بیش از یک عکاس با استعداد بود. او یک داستان‌گوی خوش‌‌ذوق بود که قدرت تصاویر برای تقویت ادراک ما را می فهمید. جای او عمیقا خالی خواهد بود."

برپایه معلومات مرکز خبرنگاران افغانستان، از سال ۱۹۹۲ تا اکنون، به شمول ذبیح الله تمنا و دیوید گیلکی، ۶۷ خبرنگار و فعال رسانه یی در افغانستان کشته شده اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن محکومیت شدید این حمله، جان باختن این دو خبرنگار را خانواده و دوستان وهمکاران شان در شبکه ان پی آر و در مجموع به جامعه رسانه یی تسلیت می گوید.

این رویداد نشان داد که با وجود کاهش توجه جامعه جهانی به افغانستان، افغانستان همچنان یکی از خطرناک ترین مناطق برای فعالیت خبرنگاران به شمار می رود و در عین حال، نه تنها از خطر طالبان به عنوان عامل عمده کشتار فعالان رسانه یی کاسته نشده است، بلکه روند خشونت آمیز این گروه با شدت بیشتری پیگیری شده است.