منابع در هلمند می‌گویند که گروه طالبان دستور آزادی خبرنگار ربوده شده را صادر کرده‌ است

۱۳ اسد ۱۴۰۰

لشکرگاه: منابع درهلمند می‌گویند که طالبان امروز دستور رهایی میوند میرنی، خبرنگار تلویزیون خصوصی سباوون در این ولایت را صادر کرده اند.

عزیزالله پوپل نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در قندهار می‌گوید که میرنی  دو روز پیش از منطقه مختار در حومه لشکرگاه توسط افراد طالبان ربوده شده بود. در کلپ صوتی منتسب به میوند میرنی که به دسترس مرکز خبرنگاران افغانستان قرار گرفته، گفته می‌شود که طالبان به او آسیب نرسانده‌اند و دستور رهایی او را صادر کرده‌اند.

پوپل افزود که در حال حاضر به دلیل مشکلات در خطوط تلفونی در هلمند، امکان تائید آزادی میرنی و پیوستن او به خانواده‌اش وجود ندارد.

مرکز خبرنگاران افغانستان بازداشت میوند میرنی را محکوم می کند و از گروه طالبان می‌خواهد باید از بازداشت خودسرانه خبرنگاران و تحت فشار قرار دادن آنان خودداری کنند.

در عین حال به تازگی به دلیل حمله‌های طالبان و شدت درگیری در هلمند ۱۰ ایستگاه رادیویی و ۴ شبکه تلویزیونی این ولایت از فعالیت بازمانده‌اند و کارمندان این رسانه‌ها مجبور به ترک هلمند گردیده و یا برای حفظ جان خود و خانواده‌های شان مخفی شده‌اند.

طالبان قبل از این در ولایات مختلف از جمله هرات، کندز، پکتیا، فاریاب و زابل خبرنگاران را ربوده بودند. هر چند تمام این خبرنگاران دوباره از قید طالبان آزاد شده‌اند اما این گونه رفتار طالبان تهدید جدی علیه خبرنگاران و رسانه‌ها شمرده می‌شود و باعث ترس و خودسانسوری بیش از پیش خبرنگاران در کشور شده است.

افزون براین به تازگی گزارش‌های متعدد از غارت اقلام دفاتر رسانه ها و یا تخریب تاسیسات رسانه‌ای و یا خانه‌های خبرنگاران بعد از تصرف مناطق از سوی طالبان در ولایات ارزگان، هرات و کاپیسا گزارش شده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان خاطر نشان می‌سازد که طالبان با توجه به اعلام اعلامیه های اخیر خود در زمینه احترام به جامعه رسانه ای و آسیب نرساندن به آنان، باید نسبت به این گونه رویدادها در مناطق تحت کنترول این گروه پاسخ گو باشد و ثابت سازد که بازداشت و تحت فشار قرار دادن خبرنگاران دیگر ادامه نخواهد یافت.

این رویدادها در حالی گزارش می‌شود که چهار خبرنگار که ۴ اسد از سوی امنیت ملی در پیوند مصاحبه با شماری از فرماندهان طالبان در قندهار بازداشت شده بودند، همچنان زندانی هستند. مرکز خبرنگاران افغانستان از حکومت  می‌خواهد ضمن احترام به قوانین نافذ کشور خبرنگاران زندانی را هر چه زودتر آزاد کند و پرونده این خبرنگاران را از طریق کمیسیون رسیدگی به شکایات رسانه‌ای پیگیری کند.