جان باختن خبرنگار" آریانا نیوز" در هلمند، ضایعه ای بزرگ به جامعه رسانه ای کشور است

جان باختن خبرنگار" آریانا نیوز" در هلمند، ضایعه ای بزرگ به جامعه رسانه ای کشور است

۱۴ عقرب ۱۳۹۵

لشکرگاه: مرکز خبرنگاران افغانستان، جان باختن خبرنگار تلویزیون" آریانا نیوز" در ولایت هلمند را ضایعه ای بزرگ به جامعه رسانه ای کشور می داند و از مسؤلان مربوط می خواهد با بررسی جدی این رویداد، عاملان آن را تحت پیگرد قرار دهد.

موتر حامل نعمت الله زهیر، حوالی ساعت ۹ صبح در منطقه " سره گردی" مربوط ناحیه دوم امنیتی شهر لشکرگاه با ماین کنار جاده برخورد کرد.

به گفته منابع محلی، زهیر به دلیل شدت جراحات در محل رویداد جان باخت وعبدالمناف راننده این موتر که به شدت زخمی شده به شفاخانه منتقل شده است.

تا اکنون مسؤلیت این ماین گذاری را هیچ شخص و یا گروهی بر عهده نگرفته است.

قرار است پیکر نعمت الله زهیر ۳۶ ساله به زادگاهش، ولسوالی جغتوی ولایت میدان وردک انتقال گردد.

وی، ازجمله خبرنگاران نام آشنا در هلمند بود که بیشتر از ۱۰ سال سابقه کار رسانه ای داشت و از پنج سال پیش با تلویزیون آریانا کار می کرد.

عزیزالله پوپل، نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در قندهار می گوید که نیروهای امنیتی در دو روز گذشته در برخی از مناطق لشکرگاه از جمله حوزه دوم امنیتی که طالبان در آن حضور داشته، عملیات پاک سازی راه اندازی کرده و موفق شده بودند طالبان را از این منطقه برانند.

هدایت الله حیات، والی هلمند به نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان گفته است که طالبان عامل این ماین گذاری هستند.

به گفته والی،  طالبان به دلیل ناتوانی در مقابله با نیروهای امنیتی، اقدام به ماین گذاری می کنند که تا اکنون شماری زیادی از جمله غیر نظامیان کشته و زخمی شده اند.

طالبان تا اکنون در این زمینه ابراز نظر نکرده اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان، جان باختن نعمت الله زهیر را ضایعه ای بزرگ به جامعه رسانه ای کشور به ویژه همکارانش در هلمند می داند و ضمن ابراز همدردی با خانواده، همکاران و دوستانش، از نهادهای مربوط می خواهد با پیگیری جدی این رویداد، عاملان این جنایت را تحت پیگرد قانونی قرار بدهند.

این دومین خبرنگار افغان است که در یک ماه گذشته در کشور کشته می شود.

افغانستان با وجود پشرفت‌هایی که در زمینه آزادی رسانه‌ها در ۱۵ سال اخیر داشته است اما به نحو چشم گیری شاهد خشونت‌های فزاینده و جنایت علیه خبرنگاران و سایر کارکنان رسانه‌ها بوده است.

در جریان سال جاری خورشیدی(۱۳۹۵)، چهار خبرنگار و فعال رسانه ای و در سال جاری میلادی( ۲۰۱۶)، ۱۲ خبرنگار و فعال رسانه ای در مناطق مختلف کشور جان خود را از دست داده اند.

یافته های مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می دهد که در ۱۵ سال اخیر، ۶۵ خبرنگار و فعال رسانه یی در کشور کشته شده‌اند که در اکثر موارد، حدود ۹۰ درصد، عوامل این رویداد ها از مجازات معاف بوده اند.