طالبان شش خبرنگاری را که ربوده بودند، آزاد کردند

طالبان شش خبرنگاری را که ربوده بودند، آزاد کردند

۱۷ سنبله ۱۳۹۸

شرن، پکتیکا:  گروه طالبان، شش خبرنگار محلی را که دو روز پیش در جنوب کشور ربوده بودند، آزاد کردند.

 

شاه محمد آرین سخنگوی فرماندهی پولیس پکتیکا، گفت که خبرنگاران ربوده شده در تماس با او گفته اند که آزاد شده اند.

در دو روز گذشته، فدراسیون خبرنگاران کشور نیز بخاطر رهایی خبرنگاران ربوده شده تلاش زیادی کرده است.

این خبرنگاران شام روز جمعه ۱۵ سنبله از سوی گروه طالبان در مسیر راه میان ولایات پکتیکا و پکتیا در منطقه ای مربوط  به ولسوالی زرمت ولایت پکتیا از سوی گروه طالبان ربوده و به جایی نامشخص انتقال گردیده بودند. گفته می شود که خبرنگاران قصد داشتند برای شرکت در یک برنامه آموزشی به شهر خوست بروند.

منابع محلی روز گذشته گفته بودند که این خبرنگاران شامل اسدالله صمیم و عبدالوهاب خبرنگاران رادیو یاران، رؤوف زهین خبرنگار رادیو پشتون غژ، جمال الدین الهام خبرنگار رادیو میلیمه، طارق ذکی خبرنگار رادیو و تلویزیون ملی و خیرالدین ذکی خبرنگار رادیو کلید هستند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان روز گذشته گفته بود که خبرنگاران  مذکور به "اشتباه" ربوده شده اند و به زودی آزاد خواهند شد.

مرکز خبرنگاران افغانستان، ضمن استقبال از آزادی خبرنگاران ربوده شده، تصریح می کند که خبرنگاران به عنوان یک قشر بی طرف که با وجود خطرات و چالش های زیاد اطلاع رسانی می کنند باید از هر گوه تهدید، ارعاب و خشونت مصون باشند.

طالبان حدود چهار ماه قبل، تهدید کرده بودند که در صورتی که خبرنگاران و رسانه ها در افغانستان از نشر و پخش آن چه که این گروه" تبلیغات" دولت علیه طالبان خوانده بود، خودداری نکنند، هدف قرار خواهند گرفت.