آزادی مدیر مسئول رادیو غیر دولتی پکتیکا

سه شنبه 9سنبله 1389

مسؤول راديو غیر دولتی پشتون ژغ پكتيكا بعد از یک روز از توقیف پلیس، آزاد شد و  با آزادی او فعالیت دوباره این رادیو  آغاز شد.

محمد یاسین یاسین، که همزمان «مسئول اتحادیه آزاد خبرنگاران» ولایت پکتیکا است و با رادیو« کلید» در کابل نیز همکار است روز یک شنبه به دلیل « نشر مطالب ضد دولتی» از سوی پلیس محلی این ولایت بازداشت شد.

وی در تماس با مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که آنها گزارشی را درمورد جمع آوری گوشی های تلفن از سوی طالبان تهیه و پخش کردند که با اعتراض مسئولین محلی ولایت مواجه شد.

به گفته یاسین، طالبان در بخش های از شهر شرنه مرکز ولایت و حومه آن، گوشی های تلفن مردم را  که مجهز به کمره( دوربین) می باشد به دلیل داشتن عکس و فلم غیر اسلامی خوانده و جمع آوری می کنند.

مدیر مسئول رادیو پشتون ژغ گفت که آنها این موضوع را با سخنگوی ولایت شریک ساختند اما وی از اظهار نظر دراین مورد خودداری کرد و سخنگوی والی گفت که شما نباید این گزارش را پخش کنید.

محمد یاسین خاطر نشان کرد بعد از نشر این گزارش هیئتی از سوی قوماندانی پلیس وارد رادیو شدند و او را با کمپیوتر نشر برنامه  به قوماندانی امنیه بردند و پلیس بعد از پرسش ها زیاد وی را مورد  توهین قرار داد.

یاسین گفت که با پیگیری های که از سوی اعضای اتحادیه خبرنگاران صورت گرفت، پلیس ضمن معذرت خواهی، ظهر دوشنبه او را آزاد ساخت.

مخلص افغان، سخنگوى والى پکتیکا بدون اشاره به چگونگی این موضوع از ایجاد یک کمیسیون مشترک متشکل از نمایندگان ولایت، پلیس و اتحادیه خبرنگاران خبر داد تا به گفته وی در آينده در راستای حل مشکلات خبرنگاران کار کند.

رادیو پشتون ژغ با بیش از 90 کیلو متر مربع نشر مستقیم در سال 1387 در شهر شرنه راه اندازی گردید و در حال حاضر بیشتر مناطق پکتیکا و بخش های از ولایت غزنی تحت پوشش این رادیو قرار دارد.

مرکز خبرنگاران افغانستان این اقدام پلیس پکتیکا را مغایر با آزادی بیان و محدود کننده اطلاع رسانی آزاد و شفاف می داند و از دولت افغانستان می خواهد از تکرار هرگونه اقدام مشابه بپرهیزد.