رادیو خصوصی «هوا» در گردیز به طور رسمی آغاز به کار کرد

۳۰ جدی ۱۴۰۱

گردیز- شبکه رادیویی خصوصی «هوا» به طور رسمی در گردیز مرکز ولایت جنوب شرقی پکتیا آغاز به کار کرد.

این نخستین شبکه رادیویی است که پس از روی کارآمدن دوباره «امارت اسلامی» در ولایت پکتیا راه‌اندازی می‌شود.

عبدالمبین میرزا، رئیس رادیو هوا در مراسم راه‌اندازی این رسانه گفت:« با توجه به این‌که در این اواخر شماری از رسانه‌ها به دلیل مشکلات اقتصادی در پکتیا بسته شده است، ایجاد رادیو هوا برای ما یک چالش بود و ما این گام را برداشتیم تا بتوانیم از این طریق به مردم خدمت کنیم.»

وی افزود که رادیو هوا روی موج اف-ام(۹۶.۱) نشر می‌شود و درجریان شبانه‌روز، ۱۸ ساعت فعالیت دارد. به گفته میرزا، بخش عمده برنامه‌های رادیو هوا، خبری، سیاسی، اجتماعی و ادبی می‌باشد که افزون بر گردیز‌، در بیشتر مناطق ولایت پکتیا قابل دسترس است.

پس از سقوط نظام جمهوری در ۲۴ اسد ۱۴۰۰، رسانه های زیادی از فعالیت بازمانده است. بنابر معلومات مرکز خبرنگاران  افغانستان، بیش از نیمی از حدود ۶۰۰ رسانه‌(بیشتر رادیو و تلویزیون) فعال در کشور با  روی کارآمدن دوباره «امارت اسلامی» به دلیل مشکلات اقتصادی و محدودیت‌های ایجاد شده از سوی امارت بسته  شده و صدها خبرنگار و کارمند رسانه‌ای کشور را ترک کرده و یا بیکار شده‌اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن استقبال از ایجاد شبکه رادیویی هوا در گردیز، از امارت اسلامی می‌خواهد با عملی کردن قانون رسانه‌های همگانی و برداشتن محدودیت‌های اعمال شده، زمینه کار آزاد و بدون ترس را برای خبرنگاران فراهم سازد.