چهار خبرنگار به اتهام پوشش تظاهرات دختران دانش آموز در پکتیا بازداشت شدند

۲۰ سنبله ۱۴۰۱

گردیز- چهار خبرنگار در گردیز مرکز ولایت پکتیا از سوی استخبارات «به اتهام پوشش تظاهرات دختران دانش آموز»، بازداشت شدند.

بعد از ظهر روز گذشته نیروهای استخبارات «امارت اسلامی» با یورش به کلوپ مطبوعاتی پکتیا در شهر گردیز، خبرنگاران تلویزیون‌های طلوع‌نیوز و آریانانیوز، خبرگزاری پژواک و تلویزیون یک را بازداشت و به اداره استخبارات این ولایت انتقال دادند.

یک منبع محلی به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که استخبارات تلفون‌های شخصی این خبرنگاران از آنان گرفته شده و کمپیوترهای شخصی آنان نیز به ظن پوشش تظاهرات دختران دانش آموز مورد بررسی قرار گرفته است. این خبرنگاران ساعت ۱:۲۰ بعد از ظهر بازداشت و تا حوالی ساعت ۵:۳۰ بعد از ظهر در بند اداره استخبارات بوده اند و از هر کدام به طور جداگانه بازجویی شده است.

روز گذشته ده‌ها دختر دانش آموز در اعتراض به بسته شدن مکاتب دخترانه در این ولایت تظاهرات کردند. با وجود دستور منع فعالیت مکاتب دخترانه(دوره لیسه) از سوی امارت اسلامی، به تازگی شماری از مکاتب ولایت پکتیا در هماهنگی با بزرگان محلی و اداره معارف این ولایت باز شده بود اما این مکاتب دوباره با هشدار مسولان امارت بسته شد.

مرکز خبرنگاران افغانستان بازداشت این خبرنگاران را خلاف قانون رسانه‌های همگانی کشور و محکوم می‌کند. مطابق با قانون رسانه‌های همگانی، خبرنگاران در انجام کارهای حرفه‌ای خود آزاد هستند و مسؤلان نباید در کار آنها محدودیت خلق کرده و یا آنان را تهدید کنند بلکه باید از آنها حمایت کنند.

مرکز خبرنگاران از «امارت اسلامی» که قانون رسانه‌ها را تائید و قابل اجرا خوانده است، می‌خواهد قانون رسانه‌ها را در عمل پیاده کند و به هرگونه شکایت از خبرنگاران از طریق کمیسیون بررسی شکایات و تخلفات رسانه‌ها رسیدگی کند.