رئیس رادیو محلی ملی پیغام در ولایت لوگر به قتل رسید

رئیس رادیو محلی ملی پیغام در ولایت لوگر به قتل رسید

۲۵ قوس ۱۳۹۵

پل علم: محمد نصیر مدثر، رئیس رادیو محلی ملی پیغام عصر امروز از سوی افراد مسلح نا‌شناس در ولسوالی محمد آغه ولایت لوگر به قتل رسید.

نصیر امیر، قوماندان امنیه ولسوالی محمد آغه گفت که محمد نصیر مدثر عصر امروز در حالی که از دفتر کارش به سوی خانه‌اش در قریه کتب خیل ولسوالی محمد آغه این ولایت در حرکت بود که از سوی افراد موترسیکل سوار به ضرب گلوله به قتل رسید.

وی گفت که تا اکنون هویت مهاجمان مشخص نشده اما تحقیقات پولیس در این زمینه آغاز شده است.

محمد نصیر حدود ۵۳ سال عمر داشت و از وی چهار فرزند باقی مانده است. رادیو ملی پیغام در سال ۱۳۸۲ ایجاد گردید و از آن زمان تا اکنون برنامه‌هایش بیشتر بر محور مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی تولید و نشر شده است.

لوگر در ۸۰ کیلومتری جنوب کابل قرار دارد و به دلیل فعالیت برخی از گروه‌های مسلح غیر مسؤل از جمله طالبان، نا‌امن وبی ثبات است.

تا اکنون شخص و یا گروهی مسؤلیت این حمله را برعهده نگرفته است اما مدثر به تازگی از تهدیدهای امنیتی بخاطر فعالیت‌های کاری‌اش ابراز نگرانی کرده بود.

احمد قریشی، رئیس مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن محکومیت شدید این رویداد می گوید که بروز این جنایت به رغم ابراز نگرانی دست اندر کاران رادیو ملی پیغام، نشانه‌ای از تهدیدهای جدی علیه فعالیت رسانه‌های آزاد در لوگر و بیانگر غفلت نیروهای امنیتی لوگر در زمینه تامین امنیت خبرنگاران است.

وی می‌گوید اداره محلی لوگر باید با جدیت چگونگی بروز این جنایت را پیگیری کند و عاملان آن را تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

با قتل مدثر، شمار خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای که در سال ۱۳۹۵ در کشور کشته شده‌اند به پنج تن رسید. (این تعداد در سال ۲۰۱۶ که تا ۱۵ روز دیگر به پایان می‌رسد، ۱۳ تن بوده است. از سال ۲۰۰۱ تا اکنون ۶۶ خبرنگار و فعال رسانه‌ای در افغانستان کشته شده‌اند که ۲۰۱۶ مرگبار‌ترین سال بوده است.)