۳۰ تن از خبرنگاران حوزه جنوب شرق در زمینه امنیت و مصونیت آموزش دیدند

 

۱۷ جدی ۱۳۹۸

خوست- برنامه آموزشی ارتقاء امنیت خبرنگاران حوزه جنوب شرق که با شرکت خبرنگارانی از ولایات خوست، پکتیا، پکتیکا، لوگر و غزنی در شهر خوست برگزار شده بود به پایان رسید.

این برنامه آموزشی جزو یک برنامه جامع مرکز خبرنگاران افغانستان می‌باشد که در راستای ارتقاء امنیت خبرنگاران و رسانه‌های خبری کشور راه اندازی شده است. این برنامه در بخش‌های توزیع و تشریح کتاب آموزشی رهنمای امنیت خبرنگاران، تبادل تجارب خبرنگاران با یک‌دیگر، جمع‌آوری نظرها و پیشنهادهای شرکت کنندگان، و دادخواهی برای تامین امنیت خبرنگاران و پایان دادن به معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران ولایات حوزه جنوب شرق عملی شده است.

نوراجان بهیر، نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در ولایت خوست گفت که در این دوره آموزشی پنج روزه ۳۰ تن از خبرنگاران از ولایات حوزه جنوب شرق از جمله خوست، پکتیا، پکتیکا، لوگر و غزنی  شرکت کرده بودند.

به گفته وی، کتاب رهنمای امنیت خبرنگاران که در بخش‌های امنیت فیزیکی، آنلاین و دیجیتال و امنیت روانی تهیه شده است به خبرنگاران شرکت کننده به شکل گروهی و همچنان در دفاتر رسانه‌های مختلف تشریح و توصیه‌های مطرح شده در آن مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

این برنامه قبل از این در حوزه  شمال شرق(کندز)، شمال(مزار شریف)، مرکز(بامیان)، جنوب(قندهار) برگزار شده و قرار است در ماه جاری در سه حوزه دیگر کشور(شرق، کابل، غرب) نیز عملی شود.

شرکت کنندگان این دوره آموزشی با ابراز نگرانی از وضعیت امنیتی در حوزه جنوب شرق به ویژه در ولایات لوگر و غزنی خاطر نشان کردند که خبرنگاران نه تنها در خارج از مراکز ولایات و ولسوالی‌ها، بلکه در داخل شهرها نیز امنیت ندارند.

سیف الله  مفتون، خبرنگار پژواک در غزنی با اشاره به مشکلات و چالش های امنیتی برای خبرنگاران گفت:" توصیه‌های مطرح شده در کتاب بسیار مفید می‌باشد و در صورتی که رعایت شود می‌تواند تا حدود زیادی باعث کاهش سطح آسیب پذیری خبرنگاران شود."

شریف الله سمون، خبرنگار رادیو چنار ولایت خوست گفت:" افزون بر مشکلات و چالش های امنیتی که خبرنگاران با آن مواجه میباشند، معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران نیز باعث بدتر شدن وضعیت شده است و مایه نگرانی جدی ما می‌باشد که حکومت باید به آن رسیدگی کند."

بر پایه معلومات مرکز خبرنگاران افغانستان، از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۸هجری خورشیدی، افزون بر بیش از یک هزار مورد خشونت فیزیکی، تهدید، فشار و ارعاب خبرنگاران، حدود ۱۰۹ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای نیز در مناطق مختلف کشور جان خود را از دست داده اند. که از این تعداد ۹ مورد آن در حوزه جنوب شرق( ۴مورد در خوست، ۲ در پکتیا، ۲ در غزنی،  ۱ در لوگر)  بوده است.

بر پایه معلومات لوی سارنوالی، در مجموع از قضایای بیان شده، پرونده مربوط به شش تن توسط محاکم طی مراحل و احکام نهایی آن‌ها نهایی شده است.