خبرنگار محلی خبرگزاری باختر در غزنی بازداشت شده است

۱۸ اسد ۱۴۰۲

غزنی- سید وحدت‌الله ابدالی خبرنگار خبرگزاری دولتی باختر در ولایت غزنی بازداشت شده است. مسولان اداره محلی در غزنی گفته اند که ابدالی سه روز پیش به اتهام یک موضوع غیر مرتبط به کار خبرنگاری بازداشت و تحت تحقیق قرار دارد. مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن ابراز نگرانی از بازداشت ابدالی، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط این خبرنگار می‌باشد.

یک منبع در ولایت غزنی به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که سید وحدت‌الله ابدالی حوالی ساعت ۶ بعد از ظهر یک شنبه ۱۵ اسد در محل زندگی‌اش- قریه قلعه نو ولسوالی خواجه عمری- از سوی قوماندانی امنیه ولسوالی بازداشت شده است. یک منبع دیگر گفت که ابدالی در حال حاضر در ولسوالی خواجه عمری زندانی است و به اتهام یک موضوع جنایی زیر تحقیق است.

تا اکنون منابع اداره محلی در مورد وضعیت این خبرنگار و چگونگی تحقیق از او ابراز نظر نکرده اند.

سید وحدت‌الله ابدالی حدود ۳۵ سال عمر دارد و از حدود ۱۵ سال پیش به عنوان گزارشگر با خبرگزاری دولتی باختر در ولایت غزنی کار می کند. او تنها « نان‌آور»‌ یک خانواده بزرگ است و با چهار فرزند، همسر، مادرش و خواهرانش زندگی می کند.

مرکز خبرنگاران افغانستان با ابراز نگرانی  جدی از بازداشت ابدالی، از مسؤلان محلی در غزنی می‌خواهد این خبرنگار را هر چه زودتر و بدون قید و شرط آزاد کنند. مرکز خبرنگاران افغانستان در عین حال از اداره محلی می خواهد هر گونه شکایت از این خبرنگار را بر مبنای قانون رسانه های همگانی و از طریق کمیسیون رسیدگی به شکایات و تخطی های رسانه ای پیگیری کنند.