مركز خبرنگاران افغانستان برخورد تنظيم كننده گان جشنواره غزني با خبرنگاران را محكوم مي كند

مركز خبرنگاران افغانستان برخورد تنظيم كننده گان جشنواره غزني با خبرنگاران را محكوم مي كند

غزني،‌24 حمل 1392

مركز خبرنگاران افغانستان جلوگیری از ورود خبرنگاران به تالار برگزاری مراسم نام گذاری غزنی به عنوان" پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ٢٠١٣" را که روز شنبه در شهر غزنی برگزار شد، یک سرکشی آشکار از قوانین کشور و بر علیه فعالیت آزاد رسانه ای می داند و آن را محکوم می کند.

طبق اطلاعات منابع محلی، تنها یک تلویزیون خصوصی حق پوشش مستقیم این "رویداد ملی" را داشته است و مسئولان برگزاری مراسم با برخوردهای تند، مانع حضور نماینده گان دیگر رسانه ها در تالار اصلی شده اند.

وزارت اطلاعات و فرهنگ که همیشه خود را پشتیبان فعالیت آزاد رسانه ای می داند و بر حق دسترسی آزاد به اطلاعات تاکید کرده است این برنامه را تنظیم کرده بود.

اما سید مخدوم رهین، وزیر اطلاعات و فرهنگ به پژواک گفته است که این وزارت به دلیل این که تلویزیون ملی نتوانست زمینه پخش زنده این جشنواره را فراهم کند، با تلویزیون خصوصی" یک" در کابل به تفاهم رسید تا آن را پوشش دهد.

به گفته وی، یکی از خواسته های این تلویزیون این بود که به دیگر رسانه ها اجازه پوشش مستقیم داده نشود؛ خواسته ای که به گفته وزیر اطلاعات و فرهنگ" منطقی" بود.

رهین واگذاری امتیاز پخش مستقیم این مراسم به تلویزیون یک را مشابه با پخش اختصاصی برخی از دیگر برنامه ها از جمله مسابقات فوتبال خواند و از ان دفاع کرد.

با وصف این، اما وزیر اطلاعات و فرهنگ گفت:" به مسوولين غزنى هيچ گونه هدایتی برای منع خبرنگاران داده نشده بود تا مانع ورود خبرنگاران به تالار برگزاری مراسم شوند و اگر این کار صورت گرفته است مربوط به مسئولین محلی غزنی ارتباط می گیرد."

اما صفى الله ابراهيمى، مشاور ولايت غزنى و مسوول مطبوعات مراسم نام گذارى غزنى به عنوان مرکز فرهنگ اسلامی، گفت که آنها نامه ای رسمی از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ دریافت کردند که در ان گفته شده بود دیگر رسانه ها بجز تلویزیون یک اجازه پوشش مستقیم ان را ندارند.