لطیف یعقوبی خبرنگار تلویزیون آشنا آزاد شد

لطیف یعقوبی خبرنگار تلویزیون آشنا آزاد شد

۲۱ سرطان ۱۴۰۲

غزنی- لطیف یعقوبی خبرنگار تلویزیون آشنا(صدای امریکا) که شب گذشته از سوی اداره امر به معروف در غزنی بازداشت شده بود، آزاد شد.

لطیف یعقوبی به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت:« شب گذشته در یک محفل عروسی در منطقه نوآباد غزنی بودم که ناگهان حوالی ساعت ۱۲ شب نیروهای استخبارات و امرو به معروف داخل تالار عروسی شدند و مرا بازداشت کردند.»

وی افزود:« شماری از نیروهای امارت برخورد تندی با من داشتند و پس از بررسی، به دلیل این که خبرنگار تلویزیون آشنا بودم مرا با خود بردند و در یک کانتینر اداره امر به معروف حبس کردند.»

یعقوبی گفت:« کارمندان امر به معروف می گفتند که با وصف این که تلویزیون آشنا در افغانستان فعالیت ندارد، چرا شما خلاف قانون] پالیسی رسانه‌ای[ «امارت اسلامی» کار می‌کنید و پروپاگندا نشر می‌کنید؛ شما جاسوس کشورهای غربی هستید.»

مسؤلان امارت در ماه دلو سال گذشته ادامه کار رادیو و تلویزیون صدای امریکا را در مغایرت با پالیسی رسانه‌ای خود خوانده و با بستن وب سایت این رسانه، دسترسی به آن را محدود کردند.

به گفته خبرنگار صدای امریکا، او با تلاش خبرنگاران محلی و اداره اطلاعات و فرهنگ غزنی حوالی ساعت ۱ بعد از بیش از ۱۳ ساعت با ارایه «ضمانت» آزاد شد.

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن استقبال از آزادی یعقوبی، به این باور است که حقوق این خبرنگار با بازداشت خودسرانه و خلاف قانون نقض شده است و نباید با او چنین برخوردی صورت می‌گرفت. مرکز خبرنگاران افغانستان از مسؤلان «امارت اسلامی» می‌خواهد از تکرار برخوردهای خلاف قانون و ناقض آزادی کار خبرنگاران خودداری کنند و اجازه بدهند خبرنگاران از حقوق قانونی خود به درستی استفاده کنند.

این  نهاد حامی خبرنگاران و رسانه‌ها از مسؤلان امارت می‌خواهد ضمن آزاد کردن بدون قید و شرط دیگر خبرنگاران زندانی، به  شکایات از خبرنگاران و یا  رسانه‌ها از طریق کمیسیون بررسی تخطی‌ها و شکایات رسانه‌ای اقدام کند و اجازه بدهد خبرنگاران بدون ترس از بازداشت و یا تهدید به کار خود ادامه دهند. 

در حال حاضر حداقل سه خبرنگار به دلیل کار خبرنگاری در کشور زندانی هستند. مرتضی بهبودی، خبرنگار افغان-فرانسوی ۱۷ جدی ۱۴۰۱ و دو خبرنگار محلی که حدود چهار ماه قبل از سوی استخبارات در کابل بازداشت شدند همچنان در زندان هستند. خانواده این دو خبرنگار خواسته‌اند هویت آنان به دلیل ملاحظات امنیتی افشا نشود.