رحمت‌الله نیکزاد خبرنگار آزاد در ولایت غزنی از سوی افراد ناشناس کشته شد

۱ جدی ۱۳۹۹

کابل- رحمت الله نیکزاد خبرنگار آزاد در ولایت غزنی شام امروز بر اثر تیراندازی افراد مسلح ناشناس در نزدیک خانه اش در شهر غزنی کشته شد.

سیف‌الله مفتون نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در ولایت غزنی می‌گوید که این رویداد حوالی ساعت ۵ بعد از ظهر در منطقه سنایی مربوط به ناحیه اول شهر غزنی رخ داده است و حمله کنندگان موفق شده اند از محل جنایت فرار کنند.

وی گفت که رحمت‌الله نیکزاد جهت ادای نماز از خانه به سوی مسجد می‌رفت که هدف قرار گرفته است.

تا اکنون هیچ شخص یا گروهی مسؤلیت این حمله را به عهده نگرفته است. گروه طالبان با رد دخالت در این رویداد، آن را محکوم کرده است.

نیکزاد از خبرنگاران با سابقه و فعال ولایت غزنی بود که سابقه همکار با شماری از رسانه ها از جمله تلویزیون الجزیره و خبرگزاری اسوشیتدپرس را در کارنامه دارد.

احمد قریشی رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان در بیانیه ای گفت:" ما این جنایت را به شدت محکوم می‌کنیم. مرگ این خبرنگار فعال ضایعه بزرگ برای جامعه رسانه‌ای کشور به ویژه ولایت نا امن غزنی است."

وی افزود:" قتل نیکزاد، ادامه روند خشونت سازمان یافته جنایت کاران و دشمنان آزادی بیان علیه خبرنگاران است؛ این حمله‌های بزدلانه باید متوقف شوند و حکومت عدالت در مورد عاملان آن ها اجرا کند."

نیکزاد در گذشته از تهدید علیه خود ابراز نگرانی کرده بود. او سال گذشته بر اثر شلیک افراد مسلح زخم برداشته بود.

در دوماه گذشته، این چهارمین خبرنگار و کارمند رسانه‌ای است که در افغانستان کشته می‌شود. الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی، ملاله میوند مجری تلویزیون انعکاس و طاهرخان راننده‌اش در این مدت جان خود را در رویدادهای مختلف از دست داده‌اند.