از آزادی خبرنگار بازداشت شده رادیو کلید استقبال می کنیم

از آزادی خبرنگار بازداشت شده رادیو کلید استقبال می کنیم

غزنی: ۱۰ حمل ۱۳۹۳

مرکز خبرنگاران افغانستان از آزادی خبرنگار بازداشت شده رادیو کلید در غزنی استقبال می کند و از آیساف می خواهد در مورد بازداشت غیر قانونی و تحقیق از این خبرنگار توضیح دهد.

حکمت الله آرین بعد از ظهر پنج شنبه از خانه اش در منطه لیوان ولسوالی اندر ولایت غزنی بازداشت و پس از سپری کردن دو شب در بازداشت، آزاد شد.

ریکاردو گراسی مسئول امور توسعه ای گروه رسانه ای کلید گفته بود که آرین از سوی نیروهای خارجی بازداشت شده است.

اما فرماندهی نیروهای بین المللی کمک به تامین امنیت افغانستان(آیساف) در خبرنامه ای بدون اشاره به این خبرنگار اعلام کرد که عملیاتی به رهبری نیروهای امنیتی افغان در این منطه صورت گرفته است و ۱۲ تن به ظن همکاری با دشمن بازداشت شده اند.

وزارت دفاع افغانستان دخالت در این رویداد را رد کرده بود.

حکمت الله آرین در صفحه فیس بوک خود گفته است که نیروهای خارجی که با هلی کوپتر آمده بودند با ورود به خانه شان گفتند که به دنبال طالبان هستند اما با وجود اینکه مطلع شدند خبرنگار است، وی را خود بردند.

برپایه معلومات این خبرنگار محلی، وی و ۱۰ تن از بازداشت شدگان بعد از سپری کردن دو شب در بازداشت، آزاد و به خانه شان برگشتند.

مرکز خبرنگاران اقدام نیروهای خارجی را در بازداشت حکمت الله آرین محکوم می کند و از آیساف می خواهد در مورد این قضیه توضیح دهد که چرا با وجود اطلاع از هویت این خبرنگار، وی را بازداشت و تحت تحقیق قرار دادند.