راه اندازی رادیو غیر دولتی شهروند در ایبک

راه اندازی رادیو غیر دولتی شهروند در ایبک

ایبک، دوشنبه 2 جوزا 1390

رادیو« شهروند» که سرمایه گذاری بخش خصوصی و همکاری شماری از زنان خبرنگار در شهر ایبک مرکز ولایت سمنگان ایجاد گردیده بودبه طور رسمی آغاز به کار کرد.

وجیهه احمدی، مدیر مسئول رادیو شهروند به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که این رادیو موج اف ام در راستای پوشش امور مختلف ولایت به ویژه مسائل زنان ایجاد گردیده است.

وی افزود، تمام هزینه های راه اندازی این رادیو از سوی احمد جاوید افغان، صاحب امتیاز آن پرداخت گردیده است.

به گفته مدیرمسئول رادیو شهروند، فعالیت آزمایشی این رادیو در ابتدای ماه دلو 1389 با پخش برنامه های تفریحی و سرگرم کننده، اجتماعی، آگاهی عامه و صحی به زبان های دری، ازبکی و پشتو آغاز شد.

احمدی گفت که نشرات فعلی رادیو شهروند از ساعت 5 بامداد  تا 12 شب است و آنها تصمیم دارند بزودی با ازدیاد برنامه ها، نشرات شبانه روزی داشته باشند.

برپایه اطلاعات وجیهه احمدی، در حال حاضر این رادیو با 50 کیلومتر ساحه نشراتی، شهر ایبک و ولسوالی حضرت سلطان را تحت پوشش قرار داده است.

فتح الله وافی، رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت سمنگان راه اندازی رادیو شهروند را یک گام مثبت در عرصه فعالیت رسانه ای در این ولایت خواند و گفت که این سومین رادیو خصوصی در سمنگان راه اندازی می شود.

وی گفت:« تعدد رسانه ها در صورتی که توام با رسالت حرفه ای و در راستای قانون رسانه های همگانی کشور ومنافع مردم باشد، زمینه ساز نهادینه شدن آزادی بیان خواهد شد.»

سمنگان با بیش از 350 هزار نفر جمعیت در امتداد شاهراه کابل – حیرتان و بین ولایات بغلان و بلخ موقعیت دارد و یکی از ولایات باستانی افغانستان است.

پیش از این  در سال 1384 رادیو حقیقت و در سال 1389 رادیو رستم در مرکز سمنگان آغاز به کار کرد بود.در حال حاضر علاوه بر این رادیوها و تلویزیون محلی، 6  نشریه از جمله یک جریده دولتی در سمنگان فعالیت دارد.