پیکر محمد عارف سرخابی مجری سابق رادیودر فاریاب به خاک سپرده شد

۹ اسد ۱۴۰۱

میمنه- پیکر محمد عارف سرخابی، مجری سابق رادیو در ولایت فاریاب که بر اثر یک «حادثه ساختمانی» در ایران جان باخته است، امروز بعد از انتقال به زادگاهش، ولسوالی المار، به خاک سپرده شد.

قطب الدین کوهی، از خبرنگاران محلی در فاریاب به نقل از نزدیکان محمد عارف به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که آقای سرخابی ۳ اسد بر اثر سقوط از یک ساختمان در شهر فیروزکوه ولایت تهران ایران جان باخته است.

وی گفت که سرخابی به مدت حدود سه سال با رادیوهای میمنه و ممتاز در میمنه مرکز ولایت فاریاب به عنوان مجری کار کرده بود اما اخیرا بعد از روی کار آمدن «امارت اسلامی» بیکار شده و به ایران رفته بود.

با سقوط نظام جمهوری و روی کار آمدن امارت، در حدود یک سال اخیر بیشتر از نیمی از حدود ۶۰۰ رسانه فعال در کشور به دلیل مشکلات اقتصادی و محدودیت‌های کاری اعمال شده از سوی امارت، بسته شده و صدها خبرنگار و کارمند رسانه مجبور به ترک کشور شده اند.

تیم کاری مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن ابراز همدردی با بستگان سرخابی، از خداوند بزرگ برای آرامش روح این مجری جوان رادیویی طلب آمرزش می‌کند.

در عین حال، مرکز خبرنگاران افغانستان از امارت اسلامی می‌خواهد با اجرای قانون رسانه‌های همگانی که آن را قابل اجرا اعلام کرده است، و اجرای سایر قوانین مرتبط، محدودیت‌های کاری اعمال شده بر خبرنگاران و رسانه‌ها را برطرف کرده و زمینه را برای فعالیت آزاد و بدون هراس جامعه رسانه‌ای را فراهم کند تا حداقل متباقی رسانه‌ها حفظ شوند و کارمندان آن‌ها بیکار و یا  مجبور به ترک کشور نشوند.