قطب‌الدین کوهی خبرنگار پژواک در فاریاب درحمله افراد ناشناس زخمی شد

قطب‌الدین کوهی خبرنگار پژواک در فاریاب درحمله افراد ناشناس زخمی شد

۲۳ دلو ۱۳۹۹

میمنه-  قطب‌الدین کوهی خبرنگار پژواک شام امروز بر اثر شلیک افراد مسلح ناشناس در شهر میمنه، مرکز ولایت فاریاب زخمی شد.

منابع محلی می‌گویند که این رویداد حوالی ساعت ۷ شام امروز در یک بازار محلی در شهر میمنه رخ داده است. قطب‌الدین کوهی به شفاخانه محلی میمنه انتقال داده شده است و تحت مراقت شدید قرار دارد. علاء‌الدین ایرکین یک خبرنگار محلی به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که چند گلوله به بدن آقای  کوهی اصابت کرده است اما خوشبختانه تیم صحی گفته‌اند که خطرجانی رفع شده است و وضعیت کوهی قناعت بخش است.

تا اکنون شخص و یا گروهی مسؤلیت این رویداد را به عهده نگرفته است. پولیس فاریاب گفته است که مهاجمان موفق شده اند از محل رویداد فرار کنند اما تحقیقات در این زمینه آغاز شده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان، حمله به قطب الدین کوهی را به شدت محکوم می‌کند و از نهادهای  مسؤل حکومتی می‌خواهد این رویداد را با جدیت پیگیری کرده و با پیگیرد قانونی عاملان آن، عدالت را تامین کنند.  

احمد قریشی رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان در بیانیه‌ای گفت:" حمله‌های هدفمند علیه خبرنگاران در چند ماه اخیر رو به افزایش  بوده است که متاسفانه تا اکنون شماری زیادی از خبرنگاران در ولایات مختلف قربانی بازی‌های شوم افراد جنایت پیشه و گروه‌های تروریستی شده اند؛ جنایت‌کاران با این حمله‌ها می‌خواهند صدای رسای خبرنگاران را خاموش سازند."

وی افزود:" این وضعیت قابل تحمیل نیست، حمله‌های هدفمندعلیه خبرنگاران و خشونت وتهدید علیه آن‌ها باید در همین‌جا متوقف شود؛ حکومت مکلف است ضمن تامین امنیت خبرنگاران و رسانه‌ها، عاملان این جنایات را محاکمه و عدالت را اجرا کند."

از ابتدای سال جاری هجری خورشیدی تا اکنون بیش از ۱۰۰ مورد رویداد علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای در ولایات  مختلف کشور به ثبت رسیده است که متاسفانه در هشت مورد منجر به جان باختن خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای شده است. یافته‌های مرکز خبرنگاران افغانستان نشان می‌دهد  که افزایش حمله‌ها و تهدید، سبب تشدید خودسانسوری در کشور شده است و شماری از خبرنگاران نیز برای حفظ جان  خود افغانستان را ترک کرده اند.