علاءالدین ایرکین خبرنگار سلام وطندار در فاریاب بازداشت و تحت بازجویی قرار گرفت

۳ اسد ۱۴۰۱

میمنه- علاءالدین ایرکین، خبرنگار رادیو سلام وطندار در فاریاب صبح امروز از سوی نیروهای امارت اسلامی در میمنه بازداشت و تحت بازجویی قرار گرفت.

یک خبرنگار محلی به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که ایرکین حوالی ساعت ۱۰:۳۰ صبح از سوی نیروهای استخبارات امارت در دفتر رادیو تمنا در شهر میمنه بازداشت و در ریاست استخبارات مورد تحقیق قرار گرفته است.

وی گفت که خبرنگار سلام وطندار در پیوند به چگونگی تهیه برخی گزارش‌های اخیر خود از ولایت فاریاب بازداشت شده است و بعد از حدود دو ساعت تحقیق و بازجویی آزاد شده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن محکوم کردن این رویداد، از مسؤلان «امارت اسلامی» می‌خواهد با اجرای قانون رسانه‌های همگانی که از سوی امارت تائید و قابل اجرا خوانده شده است، به این گونه اقدام‌ها که در حقیقت جهت اعمال فشار علیه خبرنگاران استفاده می‌شود، پایان دهند.

در عین حال، مرکز خبرنگاران افغانستان از «امارت اسلامی» می‌خواهد مطابق با قانون رسانه‌های همگانی، کمیسیون رسیدگی به شکایات و تخلفات رسانه‌ای را احیاء کند و با پیگیری قانونی شکایات از کارکرد خبرنگاران و رسانه‌ها از طریق این کمیسیون، اجازه ندهند بازداشت خودسرانه و اعمال فشار علیه خبرنگاران ادامه یابد.