رادیو خصوصی «میمنه»‌ در ولایت فاریاب از فعالیت بازماند

رادیو خصوصی «میمنه»‌ در ولایت فاریاب از فعالیت بازماند

۲۶ حمل ۱۴۰۱

میمنه-  فعالیت رادیو خصوصی «میمنه» در ولایت فاریاب پس از حدود ۱۰ سال به دلیل آن چه که مشکلات مالی خوانده شده است، به پایان رسید. پس از رادیو پکتیا  غگ در ولایت پکتیا، این دومین شبکه رادیویی است که در هفته جاری در کشور بسته می‌شود.

رادیو میمنه در ماه حمل ۱۳۹۲ در شهر میمنه مرکز ولایت فاریاب  راه اندازی و آغاز به کار کرد. برنامه‌های آن افزون بر مرکز ولایت در شماری از ولسوالی‌ها از جمله المار، خواجه موسی و پشتون‌کوت نیز قابل دسترس بود. این رادیو برنامه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و سرگرمی را تهیه و به زبان‌های فارسی، پشتو و به ویژه ازبکی نشر می‌کرد. منابع محلی می‌گویند این رسانه به دلیل مشکلات اقتصادی بسته شده است.

این چهارمین رسانه محلی است که بعد از تحول اخیر و سقوط نظام جمهوری در ۲۴ اسد ۱۴۰۰، در ولایت فارباب بسته می‌شود. قبل از این رادیو ترکستان، رادیو سواش و تلویزیون ملی فاریاب بسته شده بود. منابع محلی می‌گویند که تجهیزات تلویزیون ملی درجریان تحول چپاول شده بود.

در حال حاضر رادیوهای تمنا، ممتاز، صحت و رادیو ملی که اکنون به شریعت تغییر نام داده است، در این ولایت فعال است.

در دو دهه اخیر( قبل از سقوط کابل) بیش از ۲۰۰ رادیو و حدود ۱۰۰ شبکه تلویزیون و ده‌ها نشریه چاپی و آنلاین، درکشور ایجاد شده بود و فعال بود اما با روی کار آمدن«امارت اسلامی»، در جریان هشت ماه گذشته به دلیل مشکلات اقتصادی و محدودیتهای ایجاد شده بیش از نیمی از رسانه‌ها در کشور از فعالیت بازمانده و حدود ۳۰ درصد نیز در آستانه بسته شدن هستند و تنها در حد یک تا چند ساعت در شبانه روز فعالیت دارند.

مرکز خبرنگاران افغانستان با ابراز تاثر از بسته شدن رادیو میمنه، نسبت به ادامه این روند و محدود شدن بیشتر رسانه های آزاد و کوچک شدن جامعه رسانه‌ای کشور به طور جدی نگران است و امیدوار است با رفع مشکلات مالی و محدودیت‌های کنونی، رسانه‌های آزاد جایگاه واقعی خود را پیدا کنند و مردم بتوانند از حق بنیادی آزادی بیان بهره ببرند.