موتر حامل خبرنگاران شرکت کننده در برنامه کانال قوش‌تپه واژگون و چند خبرنگار زخم برداشتند

19 میزان 1402

مزارشریف- براثر واژگونی موتر سواری حامل خبرنگاران شرکت کننده در برنامه پایان کار فاز اول پروژه قوش تپه در ولایت بلخ، هفت تن از خبرنگاران زخم برداشتند.

یک منبع در ولایت بلخ به مرکزخبرنگاران افغانستان گفت که این رویداد حوالی ساعت 1:30 بعد از ظهر امروز رخ داده است. به گفته این منبع، موتر سواری حامل هفت تن از خبرنگاران در مسیر برگشت از شهرک حیرتان، در روستای قل‌تاق ولسوالی دولت‌آباد بلخ واژگون شده است که بر اثر آن نصیر احمد امیری، تصویربردار و خواجه شریف‌الله صدیقی گزارشگر تلویزیون ملی، نجیب‌الله فریاد گزارشگر تلویزیون آریانا، نصیرشریفی گزارشگر و امین جلالی  تصویربردار تلویزیون آرزو، رفیع حیاتی، تصویربردار آژانس خبری باختر و حبیب بهمنش خبرنگار مجله دولتی بیدار زخم برداشته‌اند.

این خبرنگاران برای شرکت در مراسم پایان کار فاز اول کانال قوش تپه به منطقه حیرتان رفته بودند و قرار بوده است برای آغاز کار فاز دوم این پروژه به ولسوالی دولت‌آباد ولایت بلخ بروند.

یک خبرنگار محلی در ولایت بلخ به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت نجیب فریاد از ناحیه شانه، امین جلالی از ناحیه گردن و خواجه شریف‌الله صدیقی از ناحیه کمر آسیب دیده است و تحت درمان قرار گرفته‌اند اما وضعیت صحی چهار خبرنگار دیگر که آسیب کمتری دیده بودند، خوب گزارش شده است.

کانال قوش تپه از پروژه های بزرگ عمرانی کشور است که کار ساخت فاز اول آن دو سال پیش آغاز شده بود. قرار است این کانال به طول ۲۸۵ کیلومتر، عرض ۱۵۲ متر وعمق ۸.۵ تا ۱۲.۵ متر ساخته شود و آب را از رودخانه آمودریا در شمال کشور به سه ولایت بلخ، جوزجان و فاریاب انتقال دهد.