انفجاردر گردهمایی خبرنگاران در مزارشریف؛ جان باختن حسین نادری گزارشگر خبرگزاری صدای افغان تائید شد

۲۲ حوت ۱۴۰۱

مزارشریف- مرکز خبرنگاران افغانستان دریافته است که بر اثر انفجار دو روز پیش در گردهمایی خبرنگاران در مزارشریف، حسین نادری، گزارشگر خبرگزاری صدای افغان(آوا) و یک کارآموز این رسانه جان خود را از دست داده است. در این رویداد دست‌کم ۱۹ خبرنگار از رسانه‌های مختلف نیز زخم برداشته‌اند که زخم شماری از آنان عمیق است.

این نشست حوالی چاشت روز گذشته از سوی «مرکز فرهنگی-اجتماعی تبیان» به مناسبت فرا رسیدن روز ملی خبرنگار، با عنوان «مدیریت رسانه و ترویج فرهنگ» در دفتر این نهاد برگزار شده بود وقرار بود از شماری از خبرنگاران نیز تقدیر شود. برخی از خبرنگاران شرکت کننده در این نشست می‌گویند که انفجار در همان آغاز برنامه رخ داد.  مرکز خبرنگاران افغانستان در ابتدا به نقل از منابع محلی اعلام کرد که دست کم ۱۶ تن از خبرنگاران بر اثر این انفجار زخم برداشته است.

بر پایه گزارش خبرگزاری صدای افغان که بخشی از مجموعه فرهنگی-اجتماعی تبیان است، این انفجار  ناشی از ماین کارگزاری شده بوده است و بر اثر آن حسین نادری، گزارشگر و اکمل نظری، کارآموز در رسانه جان باخته و بیش از ۳۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. در این نشست، افزون بر خبرنگاران شماری از کارمندان تبیان، و برخی از علما و روحانیون و مسؤلان اداره اطلاعات و فرهنگ ولایت بلخ نیز شرکت کرده بودند.

خبرگزاری صدای افغان گفته است که حسین نادری ۲۰ ساله و دانشجوی سال دوم فاکولته حقوق بود. حسین باشنده اصلی ولسوالی سوزمه قلعه ولایت سرپل و از دوسال پیش به این سو به عنوان گزارشگر محلی در مزارشریف در دفتر صدای افغان کار می‌کرد و در عین حال با دفتر تبیان نیز همکار بود. گفته شده است که اکمل نظری دانشجوی رشته خبرنگاری بود و به عنوان کارآموز با صدای افغان همکاری می‌کرد اما کارمند و گزارشگر این رسانه نبوده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان انفجار در گردهمایی خبرنگاران را یک حمله آشکار بر خبرنگاران و آزادی بیان در کشور می‌داند و به شدت محکوم می‌کند. مرکز خبرنگاران  افغانستان ضمن ابراز همدری با خانواده حسین نادری و اکمل نظری و دیگر آسیب دیدگان این رویداد، خواستار بررسی جدی و رسیدگی مسؤلان به این اقدام جنایت‌کارانه می‌باشد.

مرکز خبرنگاران افغانستان از مسؤلان امور می‌خواهد به نگرانی‌های امنیتی و کاری خبرنگاران به رسیدگی کنند و خبرنگاران نیز با درنظرداشت شرایط تدابیر مصونیتی را به صورت جدی مد نظر قرار دهند.