نشست مشورتی مرکز خبرنگاران افغانستان پیرامون امنیت خبرنگاران در مزارشریف برگزار شد

۲۶ قوس ۱۳۹۸

مزارشریف- نشست مشورتی مرکز خبرنگاران افغانستان با علمای دین، متنفذین محلی و نمایندگان جامعه مدنی ولایت بلخ پیرامون امنیت خبرنگاران و رسانه‌های خبری در مزارشریف برگزار شد.

 

حبیب الله نجفی زاده، نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در ولایت بلخ می‌گوید این برنامه بخشی از برنامه جامع این نهاد است که قرار است بخاطر کمک به ارتقاء سطح امنیت خبرنگاران و رسانه‌ها عملی در مراکز همه هشت حوزه کشور برگزار شود.

به گفته وی، در این نشست وضعیت امنیت خبرنگاران و رسانه‌های خبری در ولایت بلخ مورد بحث و بررسی قرار گرفت و شرکت کنندگان نظرها و پیشنهادهای خود را در زمینه بهبود امنیت خبرنگاران و رسانه‌ها در این ولایت بیان کردند.

نجفی زاده افزود که در این نشست مشورتی ۳۰ تن از علمای دین، متنفذین محلی و نمایندگان جامعه مدنی ولایت بلخ شرکت کرده بودند.

مولوی رحمت الله عضو شورای علما و روحانیون ولایت بلخ در این نشست گفت:" اطلاع رسانی حق خبرنگاران است و خبرنگاران همانند علمای دین بخاطر اصلاح جامعه کار می کنند و باید بخاطر کار و فعالیت حرفه ای شان نه تنها مورد احترام باشند بلکه از هر گونه تعرض مصون باشند."

وی با اشاره به افزایش تهدیدهای امنیتی خبرنگاران گفت که لازم است دولت افغانستان و جامعه بین المللی باید برای حفاظت از خبرنگاران و رسانه ها بیشتر از پیش تلاش کنند.

بر پایه گزارش مرکز خبرنگاران افغانستان، از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۸هجری خورشیدی، افزون بر بیش از یک هزار مورد خشونت فیزیکی، تهدید، فشار و ارعاب خبرنگاران، حدود ۱۰۹ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای نیز در مناطق مختلف کشور جان خود را از دست داده اند که از این تعداد، ۴ مورد آن در حوزه شمال( ۲ در بلخ، ۱ در فاریاب، ۱ در جوزجان)  بوده است.

جمشید رسولی سخنگوی لوی سارنوالی به مرکز خبرنگاران افغانستان گفت که از مجموع خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای کشته شده، پرونده‌های شش تن از جمله یک تن از خبرنگاران کشته شده در بلخ( پلوشه توخی) از سوی محاکم نهایی شده و عاملان آن‌ها برای تطبیق مجازات در زندان بسر می برند.