برنامه آموزشی ارتقاء امنیت خبرنگاران حوزه شمال کشور به پایان رسید

۲۰ قوس ۱۳۹۸

مزارشریف- برنامه آموزشی ارتقاء امنیت خبرنگاران حوزه شمال کشور که با شرکت خبرنگارانی از ولایات بلخ، فاریاب، سمنگان و سرپل در شهر شریف برگزار شده بود به پایان رسید.

احمد قریشی رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان می‌گوید این برنامه آموزشی جزو یک برنامه جامع مرکز خبرنگاران افغانستان می‌باشد که در راستای ارتقاء امنیت خبرنگاران و رسانه‌های خبری کشور راه اندازی شده و قبل از این در حوزه  شمال شرق(کندز) برگزار شده است.

به گفته وی، برنامه مذکور در بخش‌های توزیع و تشریح کتاب آموزشی رهنمای امنیت خبرنگاران، تبادل تجارب خبرنگاران با یک‌دیگر، جمع‌آوری نظرها و پیشنهادهای شرکت کنندگان، و دادخواهی برای تامین امنیت خبرنگاران و پایان دادن به معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران، عملی شده است.

قریشی افزود که کتاب رهنمای امنیت خبرنگاران در بخش‌های امنیت فیزیکی، آنلاین و دیجیتال و امنیت روانی تهیه شده است.

حبیب االله نجفی زاده، نماینده مرکز خبرنگاران افغانستان در ولایت بلخ گفت که در این دوره آموزشی پنج روزه ۳۰ تن از خبرنگاران از ولایات حوزه شمال از جمله بلخ، فاریاب، سمنگان و سرپل که در مزارشریف برگزار شد، شرکت کرده بودند.

به گفته نجفی زاده، بخشی از این برنامه با حضور همه شرکت کنندگان و بخشی دیگر در دفاتر رسانه‌ها اجرا شده است. این برنامه تا اکنون قبل از این در حوزه شمال شرق(کندز) برگزار شده بود و قرار است در شش حوزه دیگر کشور(مرکز، جنوب، جنوب شرق، شرق، غرب و کابل) در سه ماه آینده اجرا شود.

در پایان این دوره آموزشی، شرکت کنندگان با ابراز نگرانی از تهدیدهای امنیتی علیه خبرنگاران در حوزه شمال، بر غیرنظامی و بی طرف بودن خبرنگاران تاکید کردند و از همه جوانب منازعه در کشور خواستند به حقوق و استقلال کاری آنان احترام بگذارند.   

بر پایه معلومات مرکز خبرنگاران افغانستان، از سال ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۸هجری خورشیدی، افزون بر بیش از یک هزار مورد خشونت فیزیکی، تهدید، فشار و ارعاب خبرنگاران، حدود ۱۰۹ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای نیز در مناطق مختلف کشور جان خود را از دست داده اند که از این تعداد، ۴ مورد آن در حوزه شمال( ۲ در بلخ، ۱ در فاریاب، ۱ در جوزجان)  بوده است.

احمد قریشی رئیس اجرایی مرکز خبرنگاران افغانستان می‌گوید که افزون بر نبود امنیت، معافیت از مجازات جرایم علیه خبرنگاران نیز به شکل مایوس کننده‌ای به یک فرهنگ تبدیل شده است و عرصه کار حرفه ای را برای خبرنگاران تنگ‌تر کرده است. به گفته وی تا اکنون عدالت تنها در مورد شش قضیه از مجموع قضایای خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای جان باخته تامین شده است و این روند تاثیر بسیار منفی بر امنیت خبرنگاران و رسانه‌ها در کشور گذاشته است.